Sami o sobie - Gimnazjum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łowiczu

Idź do spisu treści

Menu główne:

Sami o sobie

Dla uczniów

UCZNIOWIE O SOBIE
Idealna szkoła to taka, którą współtworzą: nauczyciele, rodzice i my uczniowie.
W tym miejscu strony internetowej  prezentować będziemy wydarzenia z życia naszego gimnazjum jako ich współorganizatorzy i współgospodarze, udowadniając, jak wiele fajnych rzeczy można stworzyć razem, w atmosferze: akceptacji zrozumienia i mądrze rozumianej przyjaźni.


ZWIEDZAMY ŁOWICZ

3 listopada 2014 r.

   3 listopada my uczniowie klas 3a i 3b, pod opieką pani Gabrieli Chojnackiej i pani Katarzyny Milczarek, udaliśmy się na wycieczkę integracyjną po Łowiczu. Wycieczka miała charakter doradztwa zawodowego. Podczas jej trwania dowiedzieliśmy się, jak pracuje się w różnych łowickich instytucjach.   

Wycieczka rozpoczęła się zwiedzaniem siedziby Radia Victoria. Tam pan zajmujący się realizacją dźwięku oprowadził nas po budynku,  pokazał studio nagraniowe, mogliśmy również uczestniczyć w audycji na żywo. Na pamiątkę otrzymaliśmy długopisy i notatniki 
z logo radia. 
Następnie udaliśmy się do Wyższego Seminarium Duchownego, a w Przedszkolu Parafialnym pobawiliśmy  się z dzieciakami i zobaczyliśmy, jak funkcjonuje taka placówka. Około godziny 1100 zawitaliśmy do Komendy Państwowej Straży Pożarnej, w której zostaliśmy serdecznie przyjęci. Strażacy oprowadzili nas po swojej siedzibie,  pokazali sprzęt gaśniczy, samochody i inne specjalistyczne urządzenia, a także opowiedzieli, z czym na co dzień muszą sobie radzić. Niestety panowie nie pozwolili nam zjechać tzw. rurą strażacką, co wielu z nas zasmuciło, ale mimo to wszyscy ze straży wyszliśmy uśmiechnięci.
Ostatnim punktem naszej wycieczki były łowickie Błonia, gdzie zapaliliśmy znicze pod Dębami Katyńskimi.
Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała spacerowi po Łowiczu i podziwianiu piękna zmieniającej się, ubranej w jesienne kolory przyrody. Do domów wszyscy wróciliśmy z uśmiechami na twarzach i nową wiedzą na przyszłość. J                                                                    

SPOTKANIA Z HISTORIĄ

20 maja 2014 r.

  20. 05. 2014 r. kolejny raz w ramach spotkań z mieszkańcami Łowicza historia połączyła pokolenia. Młodzież przywołała wybrane, znaczące momenty w dziejach narodu i państwa polskiego. Słowo mówione uzupełniał pokaz multimedialny, a w wystąpienie świetnie wkomponował się zespół muzyczny wykonujący utwory, takie jak:  „Biały krzyż" czy „Rozszumiały się wierzby płaczące". Oprócz uczniów przed widownią zaprezentowała się Joanna Bolimowska, która zaprezentowała łowicką gwarą utwory związane z problematyką patriotyczną. Na zakończenie części artystycznej członkowie Klubu „Seniora" zaśpiewali „Polskie kwiaty”.
  W uroczystym przedstawieniu słowno-muzycznym oprócz burmistrza miasta, dyrekcji szkoły, przedstawicieli grona pedagogicznego oraz uczniów uczestniczyli łowiccy seniorzy zrzeszeni w ŁUTW oraz Klubie Seniora „Radość”. Nie zabrakło mieszkańców osiedla Starzyńskiego zaprzyjaźnionych ze szkołą.

uczniowie kl. III b                                                                                     

"WYCIECZKA DO WARSZAWY"

19 maja 2014 r.


 19 maja 2014 r. my - uczniowie klas I a, II b i II a - wybraliśmy się wraz z opiekunami na wycieczkę do Warszawy. Podczas wyprawy mogliśmy podziwiać  nowoczesną architekturę miasta, ale też docenić piękno starych kamieniczek.  Głównym celem naszej wyprawy były dwa miejsca: Muzeum Powstania Warszawskiego i Stadion Narodowy.  W muzeum mogliśmy odbyć podróż w czasie i przenieść się do roku 1944. Można było posłuchać relacji świadków i uczestników tragicznych wydarzeń, ujrzeć na własne oczy zakrwawione fragmenty ubrań, broń czy listy wysyłane przez pocztę powstańczą.  Film w technologii 3D pozwolił nam zobaczyć ogrom zniszczeń wojennych w Warszawie i docenić trud Polaków odbudowujących stolicę. Wizyta na Stadionie Narodowym wywołała w nas zachwyt jego potęgą. Nie  bez zazdrości oglądaliśmy pomieszczenia, w których spędzają czas zawodnicy i trenerzy czy zwiedzaliśmy loże dla najważniejszych gości. Przez chwilę i my mogliśmy poczuć się wyjątkowo. Do domów wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni.

uczniowie klasy I a

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KOMBATANTA

15 kwietnia 2014 r.


  15 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kombatanta. Z tej okazji w naszej szkole odbyło się spotkanie żołnierzy kombatantów, na uroczystości mieliśmy zaszczyt gościć: burmistrza miasta Łowicza Krzysztofa Jana Kalińskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej Henryka Zasępę, ks. prałata Stefana Wysockiego, Tadeusza Modraka prezesa Światowego Związku Żołnierzy AK oddział w Łowiczu, Stefana Klimkiewicza prezesa Związku Kombatantów RP, Kazimierza Szymańskiego prezesa Stowarzyszenia Szarych Szeregów w Łowiczu, przedstawicieli Związku Inwalidów Wojennych, przedstawicieli Związku Sybiraków oraz państwa Kudelkich.
 Gimnazjaliści przygotowali program artystyczny, w którym podziękowali bohaterom tamtych dni za bohaterską postawę, patriotyzm i poświęcenie życia dla wolnej Polski. Ci ludzie 65 lat temu walczyli w obronie wolności ojczyzny. Dzięki ich odwadze, waleczności i poświęceniu możemy mówić w języku polskim, uczyć się naszej historii, kultywować polskie tradycje, być wolnymi ludźmi-mówili uczniowie.
 Młodzież podkreśliła, jak ważne dla nich są spotkania, które kształtują wzorce osobowe oraz są niesamowitą lekcją historii.


Weronika Wojcieszek kl. III b                                                                                       

DIECEZJALNY DZIEŃ MŁODZIEŻY

13 kwietnia 2014 r.


 13 kwietnia, uczniowie klasy 3b: Patryk Gajda, Karolina Kozub oraz Weronika Wojcieszek pod opieką p. Maryli Białas uczestniczyli w Diecezjalnym Dniu Młodzieży.
 Uroczystości powiązane z obchodami Niedzieli Palmowej, rozpoczęły się o godzinie 10:00 na Starym Rynku, gdzie została zawiązana wspólnota oraz odbył się koncert ewangelizacyjny. Tu również miała miejsce pierwsza stacja liturgii Niedzieli Palmowej połączona z poświęceniem palm. Następnie wierni udali się do katedry na Eucharystię. Po jej zakończeniu, ponownie na Starym Rynku wyświetlona została transmisja z przekazania symboli Światowych Dni Młodzieży w Rzymie. Po jej zakończeniu biskup pobłogosławi repliki symboli ŚDM i uroczyście wręczył je przedstawicielom wszystkich parafii Diecezji Łowickiej.

 Na zakończenie około godziny 14:40 odbył się tradycyjny konkurs palm. Obchody Diecezjalnego Dnia Młodzieży stanowiły jeden z etapów przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, które w 2016 roku odbędą się w Krakowie. Będzie to pierwsza wizyta papieża Franciszka w naszym kraju.


Weronika Wojcieszek kl. III b                                                                                       

I znowu na rowerach tym razem „Na przywitanie wiosny”

22 marca 2014 r.


22 marca 2014 roku uczniowie klasy III b oraz II b uczestniczyli w rajdzie rowerowym tym razem pod szyldem  „Przywitanie wiosny”. Mieliśmy przyjemność przebywać pod opieką pań: Jolanty Urbanek, Joanny Pietruchy, Iwony Rondoś oraz pana Wiktora Brzózki.
O 11 spotkaliśmy się przed łowickim ratuszem, gdzie odbył się konkurs na najpiękniejszą marzannę, którą to konkurencję wygrali uczniowie z Ekonomika. My dzięki pomocy pani Renaty Balik i Jej pięknym kwiatom również wyglądaliśmy wiosennie.
Organizatorem rajdu był PTTK w Łowiczu, Urząd Miejski w Łowiczu oraz Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej.
Trasę rajdu można było pokonać pieszo lub rowerem. Uczestnicy pieszej wycieczki mieli do pokonania ok. 6 km, ich trasa przebiegła przez miasto w kierunku Czajek do Lasku Miejskiego. Rowerzyści, czyli my (liczna, bo 19-osobowa grupa) przejechaliśmy wzdłuż Bzury, przez Otolice, Pilaszków, Jastrzębie, pokonując około 16 km do Łowicza. Na polanie w Lasku Miejskim czekało na nas ognisko z kiełbaskami. Tradycyjnie spalone i zatopione zostały marzanny w rzece Zielkówce.
Najedzeni i zadowoleni z miłego przywitania wiosny oraz wdzięczni organizatorom za zorganizowanie rajdu wróciliśmy do domów.

Weronika Wojcieszek kl. III b
                                                                                      

Z WIZYTĄ NA BLICHU

20 lutego 2014 r.
  
27 lutego 2014 roku uczniowie klasy III b wraz z wychowawczynią p. Joanną Pietruchą udali się do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Łowiczu.
 Spotkanie miało charakter informacyjny. Przyjęto nas bardzo miło. Na wstępie gimnazjaliści wysłuchali informacji udzielonych przez wicedyrektora szkoły pana Jerzego Zabosta, który opowiedział o proponowanych kierunkach kształcenia. Następnie głos zabrała p. pedagog Anna Golędzinowska-Lebioda, która przedstawiła osiągnięcia szkoły oraz działalność Zespołu Pieśni i Tańca Blichowiacy. Następnym punktem było wysłuchanie przez nas samych uczniów i ich refleksji na temat szkoły.
Po części oficjalnej nadszedł czas na warsztaty oraz zwiedzanie szkoły. Zostaliśmy podzieleni na trzy grupy, co było równoznaczne z wyborem głównego kierunku warsztatów. Szybko zdecydowaliśmy, w jakich warsztatach chcemy brać udział.
 Na zajęciach z gastronomi uczniowie mogli wykazać się wiedzą na temat gotowania, przygotowaliśmy potrawy takie jak: ciasteczka, faworki, pączki czy kanapki. Zajęcia informatyczne opierały się na formatowaniu obrazów. Warsztaty mechanizacji rolnictwa to głównie jeżdżenie wózkiem widłowym, oglądanie sprzętu ślusarskiego czy silników.
  Na zakończenie zostaliśmy oprowadzeni po szkole, zwiedzając sale specjalistyczne czy salę gimnastyczną. Poznaliśmy również część nauczycieli.
  Z wieloma przemyśleniami dotyczącymi naszej przyszłości powróciliśmy do domów.

Uczniowie klasy IIIb                                                                                       

DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY

20 lutego 2014 r.
  
20 lutego 2014 roku w murach naszego gimnazjum odbyła się uroczystość Dnia Otwartego Szkoły.
  Spotkanie rozpoczęło się na sali gimnastycznej, gdzie gimnazjaliści przybliżyli młodszym kolegom, koleżankom z klas szóstych szkół podstawowych oraz ich rodzicom dotychczasowe osiągnięcia szkoły. Pani dyrektor przedstawiła również kadrę nauczycielską. Przybyli mieli niepowtarzalną okazję, aby zwiedzić szkołę. Otwarte zostały wszystkie klasy. Po zwiedzaniu goście udali się do kawiarenki u Henryczka na słodki poczęstunek.
  Spotkanie to miało na celu przekazanie informacji o szkole przyszłym uczniom oraz zachęcenie młodych ludzi do dalszej edukacji w naszym gimnazjum.

                                                                                             

                                                                                        Weronika Wojcieszek-III b

TURNIEJ RYCERSKI

19 lutego 2014 r.

  Dnia 19 lutego 2014 roku w naszym gimnazjum odbył się Turniej Rycerski, na który zaproszono uczniów klas szóstych z SP 1 oraz SP 4.
 Impreza miała charakter promocyjny. W marcu szóstoklasiści będą musieli podjąć decyzję i wybrać gimnazjum, w którym chcą kontynuować naukę. Motywem zabawy byli rycerze.
 Gimnazjaliści przybliżyli młodszym kolegom i koleżankom sławnych rycerzy-postacie z  literatury oraz historii, np. Artura Zawiszę Czarnego, Zbyszka z Bogdańca czy Tristana. Dziewczęta zaprezentowały pokaz tańców dworskich, zaś chłopcy pokazali jak walczyli rycerze. W trakcie półtoragodzinnego spektaklu szóstoklasiści mogli poznać kulturę, zwyczaje oraz zmagania z codziennością wojowników z czasów średniowiecza.
 Jak na „Opowieści Rycerskie” przystało odbył się również turniej rycerski, w którym w szranki stanęły drużyny z Zamku MARION (SP 4) oraz z Zamku CALISJA (SP 1). Zawodnicy, aby zwyciężyć, musieli wykazać się mądrością, sprytem i męstwem.
 Uśmiechy na twarzach gości wskazywały, że bardzo im się podobało, a silny doping ukazywał ich zaangażowanie w wykonywanie zadań przez przedstawicieli drużyn. Z pewnością chętnie odwiedzą nas w przyszłym roku.

                                                                                             

                                                                                        Weronika Wojcieszek-III b

RAJD SZLAKIEM POWSTANIA STYCZNIOWEGO

9 lutego 2014 r.

Dnia 9 lutego 2014 roku uczniowie klasy III B oraz III C pod nadzorem p. Jolanty Urbanek p. Joanny Pietruchy, p. Iwony Rondoś  wzięli udział w pieszym rajdzie Szlakiem Powstania Styczniowego organizowanym przez: PTTK Oddział w Łowiczu, Urząd Miejski w Łowiczu, Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej oraz Urząd Gminy w Bolimowie.
Celem naszej wycieczki było uczczenie 151 rocznicy bitwy, jaką stoczył oddział powstańczy Władysława Stroynowskiego z wojskami rosyjskimi w dniu 07.02.1863 roku na terenie Puszczy Bolimowskiej.
O 9:00 spotkaliśmy się na placu Starego Rynku, gdzie nasi opiekunowie dokonali wpłaty oraz wpisali nas na listę uczestników, po czym przyjechał po nas autokar i zawiózł do miejscowości Mogiły, pod pomnik powstańców.
O godzinie 11:00 została odprawiona Msza Święta w intencji poległych w bitwie powstańców. Po mszy nad rzeką Rawką zapłonęło ognisko, przy którym piekliśmy przygotowaną przez organizatorów kiełbaskę. Była też gorąca, wojskowa grochówka serwowana prosto z polowej kuchni. Około godziny trzynastej wyruszyliśmy na trasę rajdu o długości 12 km, która przebiega przez piękny teren Puszczy Bolimowskiej. Marsz zakończyliśmy w ścisłej czołówce w miejscowości Skierniewice- Rawka, skąd autokar zabrał nas z powrotem do Łowicza.
Dumni z pokonanych kilometrów, troszkę przemoczeni, ale cały czas z uśmiechem na twarzy wróciliśmy do domu.

                                                                                             

                                                                                        Weronika Wojcieszek-III b

WYZWOLENIE CZY ZNIEWOLENIE?

17 stycznia 1945 r.
16 stycznia 2014 roku klasa III b wraz z wychowawczynią – p. Joanną Pietruchą wzięła udział w wykładzie historycznym. Zostaliśmy zaproszeni przez pracowników Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łowiczu, która zorganizowała i rozpoczęła cykl prelekcji pt. Spotkania z historią.
Tym razem celem wykładu było przybliżenie uczniom bogatej historii miasta w ciekawy i przystępny sposób.
Spotkanie poprowadził pan Zbigniew Zagajewski – łowiczanin  rodem ze Skaratek w powiecie łowickim, z zawodu historyk, związany z Radiem Niepokalanów, działający w szeregach Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu. Pan Zbigniew opowiedział bardzo emocjonalnie o dziejach Łowicza po 17 stycznia 1945r. Wspaniała lekcja historii, błyskotliwa, niemalże aktorska retrospekcja tamtych, trudnych dni. Z zaciekawieniem wysłuchaliśmy wykładu, zaskoczeni faktem, jak niewiele wiemy o historii naszego miasta i jak jest ona fascynująca. Wróciliśmy do szkoły, czekając niecierpliwie na kolejne spotkanie.

                                                                                        Weronika Wojcieszek-III b

MAGICZNY NASTRÓJ ŚWIĄTECZNYCH CHWIL

20 grudnia 2013 r.

Takie momenty pozostają w pamięci najdłużej. Uczniowie klasy IIIb przygotowali przedstawienie świąteczne. Kolędowaliśmy kilka razy, wyczarowując magiczny klimat Bożego Narodzenia dla różnych odbiorców.
 Byliśmy aktorami i gośćmi 13.12.2013 roku podczas zorganizowanej w naszej szkole Wigilii dla emerytów i rencistów, którą zaszczycił swoją obecnością Burmistrzem Miasta Łowicza Krzysztof Jan Kaliński. P odczas wieczerzy odwiedziliśmy dostojnych seniorów, wcielając się z sukcesem w role kolędników i prezentując krótki spektakl.
 Podobnie było 18.12.2013 roku, kiedy pod opieką p. Renaty Balik wybraliśmy się do szpitala, odwiedzając dwa oddziały. Dziecięcy, gdzie na szczęście nie było zbyt wielu pacjentów, ale zdecydowanie poprawiliśmy humor garstce młodych rekonwalescentów. Na Oddział Ginekologiczno-Położniczym zadbaliśmy o dobry nastrój przyszłych mam.
19.12.2013 roku pod opieką p. Iwony Rondoś w restauracji Polonia gościł nas Klub seniora „Radość”, który organizował dla swoich członków Wigilię. To był czas ciepła, empatii i dobrych uczuć. Miło coś zrobić dla innych.

                                                                                        Weronika Wojcieszek-III b

JASEŁKA SZKOLNE

20 grudnia 2013 r.

Dnia 20.12.2013 roku odbyły się jasełka szkolne przygotowane przez uczniów klasy Ia i IIIb pod opieką p. Gabrieli Drabik. Przedstawienie wzbogacone zostało o prezentację multimedialną oraz w  kolędy, które wykonane wykonał szkolny zespół pod nadzorem p. Iwony Rondoś. To świetny występ, który  wprowadził nas w świąteczną atmosferę.
Na koniec uczniowie złożyli życzenia wszystkim pracownikom szkoły oraz podzielili się opłatkiem.


                                                                                        Weronika Wojcieszek-III b

Spotkanie z Lechem Dyblikiem

27 listopada 2013 r.
To było naprawdę niezwykłe i inspirujące spotkanie. Lech Dyblik -aktor zagościł w naszej szkole 27 listopada 2013 roku w ramach Programu Profilaktyki Uzależnień.
Urodził się 30 sierpnia 1956 w Złocieńcu. To absolwent PWST w Krakowie (1983), wybitny, choć charakterystyczny aktor filmowy i telewizyjny (w latach 1981-1987 zatrudniony w Teatrze Narodowym w Warszawie). Jest też bardem, pieśniarzem (w 2011 roku wydał płytę "Bandycka dusza", zaś w 2012 r. "Dwa brzegi").
Dyblik nazywa siebie rosyjskim piosenkarzem i słusznie,
w jego wykonaniu ballad słychać słowiańską nieokiełznaną duszę, co ciekawsze, języka rosyjskiego, śpiewu i gry na gitarze nauczył się już jako dorosły mężczyzna, aby zająć się czymś, gdy odstawił alkohol.
Aktor przy akompaniamencie gitary zaprezentował ponury obraz otaczającej nas rzeczywistości zdominowanej przez agresję i używki. Zaznaczmy jednak, nie straszył, nie moralizował, raczej uświadamiał ogromną rolę konsekwencji własnych wyborów w życiu. Nie teoretyzował i nie grał monogramu, odważnie przedstawił obraz swojego życia -historię człowieka, artysty, który kuszony już w trakcie nauki w liceum, a później podczas pracy w teatrze i na planie filmowym nie oparł się różnorodnym „wspomagaczom”. Uzależniony, rozpoczął swoją prywatną walkę z uzależnieniem. Terapeuta ostrzegał go, że wychodząc z nałogu, zyska dużo czasu, zaczął więc uczyć się języków. Poznał: angielski, francuski i rosyjski. Przegrywał i wygrywał, ale dziś przedstawia się jako człowiek wolny od używek.  
Po spotkaniu zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia z aktorem, my bogatsi o prawdę o jednym trudnym ludzkim życiu. Mam też nadzieję, że bardziej świadomi faktu złożoności ludzkiego życia.
Nigdy nie za dużo takich spotkań.   

Weronika Wojcieszek- III b

FILMOWE REFLEKSJE

14 listopada 2013 r.
 Nazywam się Weronika Wojcieszek, chciałabym podzielić się z czytelnikami refleksjami na temat przygody mojej klasy - III b z mediami. 14 listopada 2013 roku w Pijarskiej Szkole Królowej Pokoju w Łowiczu odbyły się warsztaty medialne zorganizowane przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, TV TRWAM oraz Radio Maryja.
Tematem przewodnim warsztatów była manipulacja, której tak często używają media. Prowadzący wielokrotnie podkreślali, że dziennikarz ma szukać prawdy, służyć jej i przekazywać ją.
 Pierwszą częścią warsztatów był dwugodzinny wykład, w którym braliśmy jednak czynny udział. Podczas prelekcji dowiedzieliśmy się, jak zorganizować kampanię przed wyborami prezydenckimi oraz jak wykreować kandydata. Uświadomiliśmy sobie jak szczegóły wpływają na wizerunek pretendenta, a co za tym idzie
jego sukces bądź porażkę. Podczas wykładu mogliśmy także dowiedzieć się, a nawet zobaczyć, co znajduje się w wozie transmisyjnym i jak działa sprzęt telewizyjny.
W drugiej części warsztatów dowiedzieliśmy się dużo więcej o prasie, radiu i telewizji. Na warsztatach odpowiedzieliśmy sobie na takie pytania jak: kim jest dziennikarz? Co jest w jego pracy najważniejsze? Jak dzięki technologii media nami manipulują? Na co powinniśmy zwracać uwagę, żeby nie dać się zmanipulować?
 Mogliśmy spróbować swoich sił w pisaniu „newsa”, „pobawić się” dźwiękiem i zobaczyć jak dialog może zostać przetworzony na rozmowę o kompletnie innym znaczeniu. Mieliśmy także okazję z bliska przyjrzeć się mikrofonom, kamerom, lampom i innym sprzętom potrzebnym dziennikarzowi do pracy. Zmontowaliśmy zabawny filmik stworzony z wycinków naszych rozmów. Wszystkie „sztuczki”, jakie pokazali nam nasi goście z Torunia, nie tylko były zabawne i ciekawe, ale też pokazywały jak w łatwy sposób można manipulować odbiorcą.
 Z warsztatów wyszliśmy nie tylko z uśmiechem na twarzy, ale również bogatsi w wiedzę i nowe doświadczenia. Teraz będziemy ostrożnie patrzyli na to, co podają nam media i postaramy się nie poddawać na manipulację z ich strony.

Weronika Wojcieszek - III b


FILMOWE REFLEKSJE

3 października 2013  r.
    Mam na imię Marysia. Wraz z Dominikiem, moim kolegą z klasy III a i pozostałymi gimnalizjalistami wybraliśmy się 3 października bieżącego roku na film Ireneusza Dobrowolskiego pod tytułem " Sierpniowe niebo. 63 dni chwały".
  Film wzbudził w nas wiele uczuć. Nic w tym dziwnego, jest to bowiem nowoczesne przekazanie młodzieży historii Powstania Warszawskiego za pomącą takich zabiegów filmowych,  które tak na prawdę nas interesują. Reżyser, chcąc dotrzeć do młodzieży, wpadł na genialny pomysł, jakim było zaproszenie znanego zespołu hip- hopowego Hemp Gru do udziału w filmie. Jego akcja rozgrywa sie w dwóch planach historycznym (powstańczym) i współczesnym. W obu miłość do ojczyzny, mimo wielu lat różnicy, jest taka sama, podobnie jak ludzkie cierpienie.
  Mamy tu z jednej strony miłość sanitariuszki Basi i oficera Armii Krajowej- Staszka, z drugiej historia inżyniera Milskiego znajdującego szczątki powstańców wraz z pamiętnikiem w trakcie robót budowlanych we współczesnej Warszawie. Pracodawca każe mu zakopać je w innym miejscu, aby nie przerywać budowy. Bohater długo zastanawia się, jaką decyzję podjąć. Chcąc dowiedzieć się, co zostało zawarte w pamiętniku, udaje się do antykwariatu.
   Siedzący z antykwariuszami Robert Darkowski, pseudonim Wilku, przysłuchuje się całej rozmowie. W międzyczasie oglądamy tragizm powstania. W finale młodzi ludzie decydują się na wsparcie inżyniera i wraz z innymi warszawiakami oddają symboliczny hołd szczątkom powstańców.
  Naszym zdaniem film jest bardzo interesujący i godny polecenia. Wzbudził w nas wzruszenie i zainteresowanie. Byliśmy pod wielkim wrażeniem, że w sposób nowatorski i współczesny można przedstawić historię. Mamy nadzieję, że takich filmów będzie więcej, a my gimnazjaliści będziemy mogli wspólnie je obejrzeć.

                          Dominik Soja i Marysia Stankiewicz- uczniowie klasy III a

NAUKA DEMOKRACJI

24 września 2013  r.

  Nazywam się Karolina Kozub, jestem uczennicą klasy III b. Wiem, ile my uczniowie mamy oczekiwań dotyczących życia naszego gimnazjum. Mam także świadomość, że sami jesteśmy współgospodarzami szkoły i przynajmniej niektórzy z nas chcą coś zmienić realnymi działaniami, konkretna pracą, nie tylko słowami. To dla nich we wtorek 24 września 2013 roku w godzinach od 800  do 1200 odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego.
Z każdej klasy kandydował jeden uczeń i w efekcie do wyborów stanęło jedenastu kandydatów.
  Podsumowując, w głosowaniu wzięło udział 237 osób, w tym oddano 199 ważnych i 7 głosów nieważnych. Wydano 206 kart wyborczych. Głosować na swoich kandydatów mogli wszyscy obecni uczniowie oraz nauczyciele. Każdy wyborca mógł oddać głos na trzech swoich faworytów. Nad praworządnością wyborów czuwała komisja w składzie:
przewodnicząca:
Karolina Kozub
członkowie:
Weronika Maciejak,
Patrycja Matuszewska,
Natalia Wiśniewska,
Zuzanna Jagodzińska
Katarzyna Walędzik.
Po przeliczeniu głosów okazało się, że reprezentantami uczniów naszej szkoły zostali:
przewodniczącym: Patryk Sekuła- uczeń klasy 3c, który otrzymał 113 głosów,
zastępcą: Róża Kacprowska- uczennica klasy 3d, która otrzymała 73 głosów,
skarbnikiem: Michalina Pyszkiewicz- uczennica klasy 2b, która otrzymała 69 głosów,
członkowie to: Patryk Kosiorek- uczeń klasy 1c, który otrzymał 65 głosów,              
Jakub Marat- uczeń klasy 1b- otrzymał 63 głosów,
Marcelina Kozakiewicz- uczennica klasy 1a, która otrzymała 46 głosów.
Opiekunem Samorządu Uczniowskiego jest pani Małgorzata Nodzak.
Przedstawicielom samorządu gratuluję i życzę, żeby w tym roku naprawdę zrobili coś fajnego, zwalczyli nasz marazm swoją aktywnością, pani Małgorzacie natomiast życzę świętej cierpliwości, bo znając dorastającą młodzież, na pewno się przyda.

Karolina

LICZBY NIEZWYKŁE

26 września 2013  r.

  Dnia 26 września w naszej szkole odbyła się nietypowa lekcja matematyki. Temat lekcji brzmiał „Liczby niezwykłe”. Była ona prowadzona metodą projektu. Na wcześniejszych zajęciach nasza nauczycielka od matematyki - pani Kasia podzieliła nas na grupy, w których następnie przygotowywaliśmy informacje o wybranych liczbach. Każdy przedstawił to w inny sposób.
  W tej lekcji uczestniczyła także pani dyrektor. Na samym końcu lekcji nasza pani przedstawiła nam też swoją prezentację multimedialną o liczbach niezwykłych. Lekcja bardzo nam się podobała, ponieważ można się było na niej dużo dowiedzieć. Z chęcią weźmiemy udział w kolejnych tego typu lekcjach.

Ola z 1A

X RAJD SZLAKIEM BOJOWYM 10 PUŁKU PIECHOTY

14 września 2013  r.
  Chciałabym Wam powiedzieć, jak fajnie można spędzić weekend w gronie przyjaciół ze szkoły, uciekając od komputera i telewizora. W ruchu, a nie pozycji horyzontalnej, którą świadomie wybieramy po dotarciu do domu w piątkowe popołudnie. Rajdzie, który chcę zrelacjonować odbył się w dniu 14.09.2013 r. o godzinie 11:00. Z własnej, nieprzymuszonej woli spotkaliśmy się na Starym Rynku i pod opieką p. Joanny Pietruchy oraz p. Iwony Rondoś. Stad też  wyruszyliśmy na szlak rowerowy.

  Głównym celem rajdu było uczczenie 74 rocznicy Bitwy nad Bzurą, ze szczególnym uwzględnieniem działań łowickiego 10 Pułku Piechoty. My oprócz uczczenia historii, chcieliśmy po prostu pobyć razem, pogadać pośmiać się w gronie znajomych i przyjaciół. W końcu uczą nas, należy łączyć naukę z zabawą i tak też było.
Bez upadków, stłuczek przejechaliśmy przez: Arkadię, Nieborów, Bednary, Zabostów do Kompiny. Zanim wyruszyliśmy na szlak, delegacja rajdu, złożyła kwiaty i zapaliła znicze na mogile dowódcy 10 Pułku Piechoty Mariana Krudowowskiego, który spoczywa na cmentarzu katedralnym w Łowiczu.
  Głównym punktem rajdu była uroczystość na cmentarzu wojennym w Kompinie, gdzie spoczywa najwięcej żołnierzy tegoż pułku. Przewodnik PTTK, Adam Szymański przypomniał nam historię bitwy nad Bzurą, ze szczególnym uwzględnieniem działań łowickiego pułku. Po części oficjalnej odbyło się ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek. Tu mogliśmy poszaleć. Braliśmy udział w różnych konkursach takich jak: strzelanie z wiatrówki do celu, w konkursie historycznym, czy też rzucie granatem, w którym Damian Klimczyński zdobył 3 miejsce.
  Wszyscy zintegrowani, zmordowani, ale z uśmiechem na twarzy po przejechaniu ok. 30 km. wróciliśmy do domu.

Weronika Wojcieszek uczennica klasy IIIb

 
 
Szukaj
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego