Nagroda Nobla - Gimnazjum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łowiczu

Idź do spisu treści

Menu główne:

Nagroda Nobla

Patron

     Fundatorem Nagrody Nobla jest szwedzki chemik i przemysłowiec, Alfred Nobel (1833- 1896). Nagroda ta przyznawana jest każdego roku w sześciu dziedzinach: literaturze, chemii, fizyce, fizjologii, medycynie, ekonomii, a także za utrwalanie pokoju. Nagroda Nobla jest najwyższą z możliwych nagród, jakie może otrzymać pisarz, czy naukowiec i nie chodzi tutaj o pieniężną wysokość nagrody, ale o jej wartość prestiżową i moralną. Przyznaje ją Szwedzka Akademia Królewska za wybitne osiagnięcia w wymienionych wcześniej działaniach. Laureatem Nagrody Nobla może być tylko człowiek, którego dorobek służy rozwojowi materialnemu i duchowemu ludzkości.
     Henryk Sienkiewicz otrzymał Nagrodę Nobla za powieść "Quo vadis" w 1905 roku. Był to ogromny sukces pisarza i kultury polskiej. Państwa polskiego od ponad stu lat nie było na mapie Europy, a Nagroda przypomniała o istnieniu narodu polskiego, który tak samo jak francuski czy niemiecki sięgał swymi korzeniami pierwszych wieków chrześcijaństwa i do Europy- w sensie kulturowym- należał.
    Temat powieści: prześladowanie pierwszych chrześcijan za czasów Nerona; plastyczny obraz ówczesnego Rzymu oraz wymowa książki zapewniły pisarzowi międzynarodową sławę. "Quo vadis" przetłumaczono na 40 języków, doczekało się licznych adaptacji filmowych, zarówno filmów długometrażowych jak i seriali telewizyjnych. To jedna z tych książek, dzięki której jesteśmy w Europie.

 
 
Szukaj
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego