Aktualności - Gimnazjum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łowiczu

Idź do spisu treści

Menu główne:

Aktualności

 
DZIEŃ PATRONA
30 listopada 2016  r.   
  30.11.2016 r. w naszym gimnazjum z okazji obchodów Dnia Patrona nastąpiło podsumowanie konkursów o Henryku Sienkiewiczu. Od początku września uczniowie rywalizowali w konkursach: czytelniczym wiedzy o życiu i twórczości H. Sienkiewicza, recytatorskim, kaligraficznym, plastycznym oraz na najlepszą prezentację multimedialną. Gimnazjaliści mogli obejrzeć fragmenty ekranizacji powieści H. Sienkiewicza ("Potopu", "Pana Wołodyjowskiego",  "Ogniem i mieczem"), wysłuchać wywiadu z powieściopisarzem przygotowanym przez Wiktorię i Dominikę Stobieckie z kl. II a.
Podziwiali również portret Bohuna, który wykonała uczennica kl. III c Agata Dąbrowska oraz przypomnieli sobie fragment lektury "W pustyni i w puszczy" pięknie odczytany przez Klaudię Fudałę z kl. III b i Michała Kamińskiego z kl. II b. W konkursie kaligraficznym zwyciężyła Iga Cywińska z kl. III b, a uczennica kl. I c Zosia Szewczyk zajęła I miejsce w konkursie na najlepszą prezentację multimedialną.
Wszyscy laureaci otrzymali nagrody książkowe, pamiątkowe dyplomy i słodycze. Uroczystość zakończyła znana wszystkim "Dumka na dwa serca".
 
DYSKOTEKA ANDRZEJKOWO - MIKOŁAJKOWA
23 listopada 2016  r.   
  W ostatnim czasie, 23 listopada w naszej szkole odbyła się tradycyjnie jak co roku dyskoteka andrzejkowo - mikołajkowa. Impreza została zorganizowana przez Samorząd Uczniowski, we współpracy z Kacprem Dałkiem i Piotrem Kosiorkiem, którzy zadbali o oprawę muzyczną. Podczas dyskoteki członkowie Samorządu jak zwykle przygotowali sklepik z napojami i upieczonymi przez nich pysznymi ciastami. Jedną z większych atrakcji okazał się kącik wróżb, który cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno uczniów jak i nauczycieli. W rolę szkolnej wróżki wcielił się ponownie niezastąpiony Jeremi Kowalski. Uczniowie uznali dyskotekę za bardzo udaną i już czekają na kolejną imprezę w naszej szkole.
 

MIĘDZYPOKOLENIOWE ŚWIĘTOWANIE NIEPODLEGŁOŚCI

15 listopada 2016  r.   

  

MIEJSKA GIMNAZJADA SZKOLNA W UNIHOKEJU

14 listopada 2016  r.   

   W dniu 14 listopada nasza Szkoła była gospodarzem Miejskiej Gimnazjady Szkolnej w unihokeju. Zarówno wśród dziewcząt, jak i chłopców zajęliśmy I miejsce uzyskując awans na zawody powiatowe.

 DZIEWCZĘTA
 Gimnazjum nr 2 – Gimnazjum nr 1  0 : 0  (0 : 0)
Gimnazjum nr 4 – Gimnazjum nr 2  1 : 1  (0 : 1)
Gimnazjum nr 4 – Gimnazjum nr 1  0 : 1  (0 : 0)
                               Karolina Wawrzyńska
                                pkt             bramki
1. Gimnazjum nr 1      3                  1 : 0
2. Gimnazjum nr 2      2                  1 : 1
3. Gimnazjum nr 4      1                  1 : 2
 Naszą Szkołę reprezentowały: Agata Blus, Aleksandra Salkowska, Karolina Wawrzyńska, Julita Godos, Maria Szachogłuchowicz, Zuzanna Racewicz, Julita Charążka, Maja Demidowicz. Opiekun drużyny pani Iwona Rondoś.
 CHŁOPCY
 Gimnazjum nr 2 – Gimnazjum Pijarskie  0 : 5  (0 : 2)                                                                                                                                  
Gimnazjum nr 4 – Gimnazjum nr 1  2 : 3  (0 : 1)
                            Jakub Tuka 2
                                      Kamil Lus
Gimnazjum Pijarskie – Gimnazjum nr 1  1 : 1  (1 : 0)
                                                     Jakub Tuka                          
Gimnazjum nr 2 – Gimnazjum nr 4  0 : 1  (0 : 1)                          
Gimnazjum nr 4 – Gimnazjum Pijarskie  1 : 0  (0 : 0)
Gimnazjum nr 1 – Gimnazjum nr 2  2 : 0  (1 : 0)
Jakub Tuka
Kamil Lus
                                  pkt             bramki
1. Gimnazjum nr 1         5                  6 : 3
2. Gimnazjum nr 4         4                  4 : 3
3. Gimnazjum Pijarskie   3                  6 : 2
4. Gimnazjum nr 2         0                  0 : 8
 Naszą Szkołę reprezentowali: Jakub Pająk, Mateusz Blus, Piotr Kosiorek, Karol Frankowski, Dawid Klimkiewicz, Kamil Lus, Maciej Tkacz, Jakub Tuka, Jakub Gajek. Opiekun drużyny pan Waldemar Kret.

II MIEJSCE MILENY SZEWCZYK W EKOLOGICZNYM KONKURSIE 

9 listopada 2016  r.   

   09.11.2016 r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu odbyło się rozstrzygnięcie Ekologicznego Konkursu Fotograficznego "Las w obiektywie". 30 konkursowych prac uczniów szkół gimnazjalnych z terenu powiatu łowickiego oceniała Komisja w składzie: Marcin Kober, Elżbieta Walichnowska i Aleksandra Przybylak. Jury szczególną uwagę zwróciło na zgodność prac z tematem, walory artystyczne, pomysłowość i estetykę zdjęć przyrodniczych.

Wśród nagrodzonych II miejsce zajęła uczennica klasy 3 a naszego Gimnazjum nr 1 w Łowiczu Milena Szewczyk pod opieką nauczyciela Agnieszki Nawrockiej.
Gratulujemy!

UROCZYSTY APEL 

Z OKAZJI 98 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

9 listopada 2016  r.   

   11 Listopada to ważna data dla każdego Polaka. Patriotyczne święto skłania nas do refleksji nad wartością wolności i niepodległości stanowiącymi istotny składnik narodowej tożsamości. Dla upamiętnienia tej ważnej rocznicy uczniowie klasy II b, pod kierunkiem p. Gabrieli Chojnackiej i p. Witolda Klajsa, przygotowali w dniu 9 listopada 2016 roku uroczysty montaż słowno – muzyczny. Podczas uroczystości nie zabrakło wierszy i pieśni patriotycznych, m.in. „Legiony”, „Piechota” oraz informacji historycznych przekazanych w formie prezentacji multimedialnej.

   Apel zakończył się piękną i mądrą piosenką Grzegorza Turnaua „Tutaj jestem”.

ZADUSZKI

2 listopada 2016  r.   

   Pierwsze dni listopada to czas zadumy i refleksji. Odwiedzamy wówczas groby naszych bliskich, wspominamy wspólnie przeżyte chwile, a często także się wzruszamy. 

  2.11.2016 r. uczniowie klasy I A wraz z wychowawczynią przeszli ulicami Łowicza, by uczcić pamięć o tych, którzy oddali swe życie w obronie naszej wolności. W atmosferze zadumy i powagi młodzież zapaliła znicze pod pomnikiem Artura Zawiszy Czarnego, a także w miejscu stracenia dwóch powstańców 1863 r. Wincentego Bunszusa i Adolfa Szoppego. Te symboliczne światła są dowodem na to, że młode pokolenie pamięta, co oznacza słowo patriotyzm, i nie zapomni o tych, którzy w imię obrony ojczyzny złożyli  najcenniejszą ofiarę.

HALLOWEEN

26 października 2016  r.   

   26 października w środę, już trzeci raz odbyła się w naszej szkole impreza poświęcona świętu Halloween. Została ona zorganizowana przez Samorząd Uczniowski we współpracy z nauczycielami języków obcych. Był to wyjątkowy dzień w naszej szkole, gdyż na korytarzach szkolnych zagościły zombie, wiedźmy i potwory, co dla uczniów było okazją do zrealizowania najodważniejszych pomysłów.

Cała impreza odbyła się na sali gimnastycznej i trwała niemalże dwie godziny lekcyjne. Członkowie Samorządu zorganizowali dla swoich szkolnych koleżanek i kolegów wiele ciekawych atrakcji. Pierwszą z nich był Pokaz Mody Straszydeł, w którym mogły wziąć udział wszystkie osoby, które tego dnia przyszły w przebraniu. Publiczność zdecydowała, że Misterem Halloween będzie uczeń klasy III a – Kacper Dałek, zaś na tytuł Miss Halloween zasłużyła w tym roku uczennica klasy II b – Laura Przybylska.
  Oprócz pokazu mody odbyło się jeszcze kilka konkursów. Pierwszy z nich był to konkurs plastyczny o tematyce Halloween. I miejsce zajęła Natalia Pyszkiewicz z II c.
Drugim konkursem była rywalizacja o najładniejszą dynię, którą wygrała bezapelacyjnie Weronika Pęśko z klasy II c. Ostatni był to konkurs kulinarny – na najlepsze ciasto dyniowe, który wygrała Wiktoria Gajda z klasy I a.
  Wśród atrakcji były również konkursy wiedzy o Halloween, robienie "żywej mumii” oraz popularne w krajach anglojęzycznych „bobbing for apples”. Najlepiej z tymi konkurencjami poradzili sobie uczniowie klasy III c.
Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali słodkie upominki, natomiast wygrani nagrodzeni zostali dodatkowo dyplomami.

DZIEŃ PAPIESKI

19 października 2016  r.   

   Jak co roku w naszej szkole odbyła się uroczystość związana z osobą Jana Pawła II. 

Zawsze w październiku, w ramach ogólnopolskich obchodów Dnia Papieskiego gromadzimy się, aby uczestniczyć w apelu, przygotowanym z tej okazji. W tym roku szkolnym nasza młodzież z klasy 2 b i 2 c pod opieką p. Katarzyny Milczarek oraz katechetki p. Maryli Białas przygotowała rozważania o życiu i nauczaniu papieża Jana Pawła II. Zawierały one także wiersze Jego autorstwa. Inscenizację uzupełnił pokaz multimedialny, przygotowany przez p. Katarzynę Milczarek oraz występ zespołu wokalnego pod opieką p. Iwony Rondoś i scholki kościelnej, prowadzonej przez p. Katarzynę Milczarek. 

  Druga część uroczystości była bardziej żywiołowa i radosna. Stanowiły ją bowiem tańce integracyjne, w które zaangażowała się duża grupa uczniów prawie ze wszystkich klas (około 50 osób). W tej radosnej, tanecznej atmosferze zakończyliśmy nasz szkolny „Dzień Papieski”. Papież bowiem zachęcał: „Jestem radosny, wy też bądźcie!”.

ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ

14 października 2016  r.   

   

CERTYFIKAT  "CHRONIMY DZIECI"

10 października 2016  r.   

   Nasze gimnazjum w 2015 r. przystąpiło do Rządowego programu  na lata 2014 - 2016 "Bezpieczna i przyjazna szkoła" przyznawany placówkom oświatowym realizującym Politykę ochrony dzieci przed krzywdzeniem. Spełniliśmy wszystkie wymagane standardy i otrzymaliśmy certyfikat "Chronimy dzieci":

ŁOWICKIE BIEGI TRZEŹWOŚCI

01 października 2016  r.   

      W sobotę 1 października na Łowickich Błoniach odbyły się coroczne Łowickie Biegi Trzeźwości. Wśród 18 startujących gimnazjalistek wystartowały uczennice naszej szkoły: Karolina Wawrzyńska klasa I c i Agata Blus klasa II a. Obie zaprezentowały się bardzo dobrze. Karolina zajęła II miejsce przegrywając zwycięstwo na ostatnich metrach. Natomiast Agata na ostatnich metrach wywalczyła III miejsce.

    Nauczycielem wychowania fizycznego obu dziewcząt jest pani Iwona Rondoś. Na co dzień obie dziewczyny trenują lekkoatletykę (biegi krótkie, skoki) w klubie UKS Jedynka Łowicz pod okiem Waldemara Kreta.
 

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

 

30 września 2016  r.   

   Dnia 30.09.2016 r. przeprowadzone zostały wybory do Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole. Uprawnionymi do głosowania byli wszyscy uczniowie oraz nauczyciele i pracownicy szkoły. W głosowaniu wzięło udział 150 osób,  którzy wybierali swoich przedstawicieli spośród 18 kandydatów. Wśród wszystkich głosów oddanych 5 było nieważnych. Komisja wyborcza w składzie:

Jakub Tuka kl.III a
Dominika Stobiecka kl. II a
Amelia Dudzińska II a
Roksana Bożałek II a
Maria Kotlarska II b
Paula Panuszewska II b
czuwała nad prawidłowym przebiegiem glosowania,  a po jego zakończeniu dokonała obliczenia głosów. Nauczycielami nadzorującymi przebieg wyborów byli opiekunowie Samorządu Uczniowskiego Renata Wójcik i Ewelina Jezierska. Zgodnie z Regulaminem Samorządu Uczniowskiego i Regulaminem Wyborów w skład samorządu weszło 9 osób z  największą liczbą głosów:

Wiktoria Gajda        kl. I a    -   PRZEWODNICZĄCA SAMORZĄDU                                                                   
Julia Demidowicz     kl. III a  -   ZASTĘPCA                                                                    
Agata Dąbrowska    kl. III c   -   ZASTĘPCA        
                                              CZŁONKOWIE
Jeremi Kowalski                 kl. III a
Kinga Szachogłuchowicz     kl. II a
Agata Blus                         kl. II a
Maja Demidowicz               kl. I c
Piotr Kosiorek                     kl. III b
Agata Wawrzyńska             kl. II b

    Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy !!!  

Wycieczka rowerowa do Arkadii

21 września 2016  r.   

   21 września 2016 r. grupa uczniów licząca 20 osób, z klasy I b wraz z wychowawcą Renatą Wójcik i klasy II c z Katarzyną Milczarek, wybrała się na wycieczkę rowerową do Arkadii i Nieborowa. Trasa wycieczki wiodła niebieskim szlakiem książęcym. 

  Wyruszyliśmy spod Gimnazjum nr 1, następnie przez Zielkowice, Mysłaków dotarliśmy do Arkadii, gdzie mieliśmy zaplanowany dłuższy przystanek w romantycznym parku - miejscu wyjątkowym, urokliwym, z niespotykanymi dziełami architektonicznymi i krajobrazowymi. Spacerując podziwialiśmy m. in.: Świątynię Diany, Akwedukt, Mur z Hermami, Przybytek Arcykapłana, Domek Gotycki i Grotę Sybilli, Dom Murgrabiego i Łuk Kamienny.
  Relaks wśród ciszy sentymentalnych alejek i pięknych, zabytkowych budowli doskonale wpłynął na naszą dalszą podróż. Pełni wrażeń i we wspaniałych nastrojach ruszyliśmy w dalszą drogę do Nieborowa, a następnie przez Bednary, Mysłaków  i Zielkowice wróciliśmy do szkoły.
  Mimo wysiłku, pokonaliśmy przecież 29 km, wszyscy w dobrych humorach i pełni entuzjazmu uznaliśmy, że niebawem musimy wybrać się na kolejną wycieczkę rowerową.    

XIII Rajd pieszy i rowerowy
szlakiem bojowym 10 Pułku Piechoty

 z Łowicza do Kompiny

17 września 2016  r.    

   17 września bieżącego roku, w sobotę, kilkudziesięcioosobowa grupa uczniów naszej szkoły i absolwentów pod opieką nauczycieli: pani Joanny Pietruchy, Iwony Rondoś, Karoliny Pierzchały oraz pana Waldemara Kreta wzięła udział w  kolejnym, już XIII, Rajdzie PTTK „Szlakiem Bojowym 10. Pułku Piechoty” na trasie Łowicz – Nieborów – Bednary – Kompina – Łowicz. Wraz ze stu pięćdziesięcioma innymi uczestnikami uroczyście rozpoczęliśmy nowy sezon sportowo - turystyczny. Jak co roku łączyć będziemy podróże z poznawaniem Ziemi Łowickiej i jej historii.
   Organizatorami tegorocznego Rajdu podobnie jak poprzednio byli: PTTK Oddział w Łowiczu, Urząd Miejski w Łowiczu i Urząd Gminy w Nieborowie, a jego główny cel to uczczenie 77. rocznicy bitwy nad Bzurą (9 – 22 IX 1939 r.) ze szczególnym uwzględnieniem udziału w niej w dniu 14.09.1939 r. w okolicach Kompiny łowickiego 10. PP pod dowództwem płk. Mariana Krudowskiego
Dlatego przed wyruszeniem na trasę, delegacja członków PTTK udała się na cmentarz katedralny, na którym złożyła kwiaty na grobie ostatniego dowódcy 10. PP M. Krudowskiego oraz zapaliła znicze na grobach żołnierzy poległych we wrześniu 1939 r.
   Program rajdu obejmował też „chwile zadumy” na cmentarzach wojennych, gdzie zapalaliśmy  znicze na grobach i oddawaliśmy hołd pochowanym tam bohaterom września 1939 r. Najpierw w Nieborowie, a potem w Bednarach i Kompinie pan Adam Szymański opowiadał o kampanii wrześniowej. Najwięcej poległych pochowano jednak na cmentarzu wojennym w Kompinie (342 żołnierzy z 26 Dywizji Piechoty), dlatego tu odbyła się główna uroczystość z udziałem warty honorowej i pocztu sztandarowego łowickiego Oddziału PTTK. Po tej części oficjalnej przyszedł czas na relaks, rywalizację sportową i konkursy historyczne, na kiełbaski pieczone nad ogniskiem czy smaczną, wojskową grochówkę,
  Uczniowie naszej grupy wywalczyli: pierwsze miejsce w konkursie rzutu granatem (Aleksandra Wojciechowska) oraz drugie miejsce w konkursie historycznym (Weronika Maciejak). Dziewczynom serdecznie gratulujemy, a wszystkich uczniów zapraszamy do podróżowania z nami.

POZNAJMY SIĘ!!!

07 września 2016  r.   

 Pierwszy dzień  września tego roku był dla nas – uczniów klas I a, I b, I c - także pierwszym dniem nauki w Gimnazjum nr 1 w Łowiczu. By się lepiej poznać, także z wychowawcami, 07.09.2016 r. wybraliśmy się na ognisko integracyjne w Lasku Miejskim. Pogoda była wspaniała, więc mogliśmy beztrosko spędzić dzień na pieczeniu kiełbasek przy ogniu i wspólnej zabawie. Nawet nie zauważyliśmy, kiedy minęło kilka godzin. Zadowoleni – choć nieco zmęczeni – i gotowi na czekające nas szkolne wyzwania, wróciliśmy do domów. Ten radosny początek jest dla nas wszystkich – uczniów i nauczycieli – dobrą wróżbą na dalsze miesiące, które wypełnione będą trudami nauki.

NARODOWE CZYTANIE "QUO VADIS" H. SIENKIEWICZA

02 września 2016  r.   

   2 września 2016 r. w naszym gimnazjum miała miejsce uroczystość Narodowego czytania. V edycja akcji zapoznawania Polaków z wybitnymi dziełami literatury narodowej odbywa się corocznie pod patronatem Prezydenta RP.

  O godz. 12.00 burmistrz Miasta Łowicza Krzysztof Jan Kaliński rozpoczął czytanie „Quo Vadis” H. Sienkiewicza. Kolejni goście – przyjaciele szkoły, osoby zasłużone dla Łowicza –zaprezentowali historię bohaterów powieści Petroniusza i Winicjusza.
   Odbiorcami byli: nauczyciele, uczniowie szkół podstawowych,  gimnazjów, szkół średnich oraz mieszkańcy Łowicza.
   Uroczystość przygotowaną przez nauczycieli naszego gimnazjum: panią Renatę Balik i Joannę Pietruchę i pracowników Miejskiej Biblioteki im. A. K. Cebrowskiego w Łowiczu połączono z obchodami Roku Sienkiewiczowskiego.
Burmistrz miasta wraz z panią Magdaleną Pakulską – dyrektor biblioteki wręczyli uczniom nagrody książkowe za konkursy związane z patronem szkoły i starożytnym Rzymem zorganizowane w poprzednim roku szkolnym.
  Podczas samej uroczystości również odbyły się konkursy plastyczne i matematyczne,  a zwycięzców nagrodzono. Akcji Narodowego czytania „Quo Vadis” towarzyszył pokaz fryzur i strojów z czasów antycznego Rzymu w wykonaniu naszych uczennic. Na koniec przedstawiciele wszystkich szkół otrzymali pamiątkowe egzemplarze „Quo Vadis” wraz z pieczątką akcji Narodowego Czytania.
Bieżący rok szkolny ma motywować młodzież  do czytania. Ta uroczystość wpisała się więc świetnie w priorytety Ministerstwa Edukacji Narodowej.    

UROCZYSTOŚĆ ROZPOCZĘCIA ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

01 września 2016  r.   

     Tegoroczną uroczystość rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017 przygotowała p. Małgorzata Gozdowska i p. Teresa Mróz. Na akademię przybyły: przedstawicielka Rady Osiedla Starzyńskiego, przyjaciel szkoły p. Anna Bieguszewska oraz przedstawiciel Rady Rodziców p. Lidia Borkowska. Podczas uroczystości głos zabrała dyrektor szkoły Jolanta Urbanek. 

     Jak co roku uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły, stając się od tej pory pełnoprawnymi gimnazjalistami.      

 
Szukaj
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego