2014/2015 - Gimnazjum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łowiczu

Idź do spisu treści

Menu główne:

2014/2015

Z historii szkoły
 

1  2  3  

UROCZYSTOŚĆ ZAKOŃCZENIA ROKU SZKOLNEGO 2014/2015

26 czerwca 2015  r.   

     W piątek 26 czerwca 2015 r.  w sali gimnastycznej budynku gimnazjum miało miejsce podsumowanie całorocznej pracy dla wszystkich uczniów, nauczycieli i pozostałej kadry pracującej w szkole. Uroczystość rozpoczęła się o godz.9 częścią oficjalną, podczas której wręczone zostały różnego rodzaju dyplomy, nagrody i medale. Tę pierwszą część prowadziło dwoje nauczycieli p. Waldemar Kret i p. Katarzyna Milczarek.

    Drugą część, artystyczną, trochę na wesoło, trochę nostalgiczną, przygotowała i poprowadziła klasa 3a pod kierunkiem wychowawcy p. Katarzyny Milczarek.
Uczniowie zawarli w swych słowach podziękowania za trzyletnią opiekę i naukę dla wszystkich wychowawców i nauczycieli, troszkę pół żartem odczytali uwagi do nauczycieli zapisane w dzienniku lekcyjnym i zakończyli swoje przemyślenia słowami wiersza:
Chcielibyśmy tutaj wrócić
ale tak to urz
ądzono
że ty pójdziesz borem... lasem... ,
a ja p
ójdę inną stroną.
Nikt nam przecież nie zabroni
wr
ócić tutaj wspomnieniami,
po cichutku, tak znienacka
zn
ów będziemy razem z wami...
Uwieńczeniem części artystycznej była krótka prezentacja zdjęć, po której głos zabrali przedstawiciele Samorządu Szkolnego także prezentując krótki film ze swojej działalności wraz ze słowami podziękowania i życzeniami dla całego grona pedagogicznego.

Z WIZYTĄ W SZPITALU

24 czerwca 2015  r.    

     W środę 24 czerwca kilkuosobowa grupa wraz z opiekunami odiwedziła pacjentów łowickiego szpitala. Wzorem lat ubiegłych pacjenci zostali obdarowani podarunkami od uczniów, wykonanymi własnoręcznie przez nich. Poprzez taką inicjatywę chcemy przywołać uśmiech na twarzach dzieci i choć trochę umilić im pobyt w szpitalu.

ROWERAMI DO MC DONALD`S

17 czerwca 2015  r.    

     W środę 17 czerwca uczniowie klasy III a z wychowawczynią p. Katarzyną Milczarek i p. Agatą Grzywacz wybrali się na ostatnią już wspólną wyprawę rowerową po okolicach Łowicza. Trasa wiodła przez Wygodę, Zawady, Dzierzgówek, Bobrowniki i Zielkowice.

Główną atrakcją była wizyta w restauracji Mc Donald's, leżącym w połowie zaplanowanej trasy rowerowej. Pogoda i humory dopisały wyśmienicie. Uczniowie wracali jednak z lekkim smutkiem w sercu, ponieważ był to ich ostatni wypad rowerowy w takim klasowym gronie.

TURNIEJ EKOLOGICZNY

15 czerwca 2015  r.    

   W dniu 15.06.2015 roku, w ramach Światowego Dnia Ochrony Środowiska, odbył się turniej ekologiczny, w którym brali udział uczniowie klas I, II i III naszego gimnazjum.
Głównym celem było zainteresowanie młodzieży problematyką ochrony środowiska, kształtowanie postawy odpowiedzialności za stan przyrody oraz ukazanie związku między życiowymi funkcjami człowieka a otaczającym go środowiskiem. Każdą klasę reprezentowały trzyosobowe drużyny, które musiały zmagać się z następującymi konkurencjami:
 • układanka typu puzzle z logo jednego z polskich parków narodowych,
 • ułożenie haseł o treści ekologicznej,
 • rozwiązywanie logogryfu,
 • skojarzenia słowne i wyjaśnianie pojęć związanych z ekologią,
 • quiz (test ekologiczny), w którym uczniowie wybierali pytania za 1, 2 lub 3 punkty.
 • Turniej okazał się także dobrą okazją do integracji zespołów klasowych, okazją do zabawy połączonej z wiedzą. Zwycięzcą turnieju została klasa III a, drugie miejsce zajęła klasa II a, a trzecie III b.
  Turniej przygotowały i przeprowadziły: Gabriela Chojnacka (nauczycielka geografii) i Renata Wójcik (nauczycielka chemii).

  "ROMEO I JULIA"

  12 czerwca 2015  r.    

    12 czerwca 2015 w naszym gimnazjum z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, pod opieką p. Renaty Wójcik i p. Moniki Zagawy, wystawiono sztukę pt.: "Romeo i Julia" Williama Szekspira.
  Scenariusz i scenografię przygotowały uczennice klasy III b Weronika Maciejak i Patrycja Matuszewska – bardzo kreatywne i aktywne przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego. Nieocenioną pomoc w aranżacji scenografii zawdzięczamy również innej uczennicy tej klasy – Natalii Wojdzie.
  Sztuka bardzo przypadła do gustu młodzieży, gdyż została przełożona na dobrze im znany współczesny język.
  Aktorzy biorący udział w tej inscenizacji zostali nagrodzeni owacjami na stojąco. Doceniono nie tylko znakomitą grę aktorską, ale także efekty specjalne i pomysłową scenografię, która wymagała dużego wysiłku i zaangażowania ze strony jej twórców. Przedstawienie uświetniła swoim pięknym głosem Milena Szewczyk z klasy IA, wykonując brawurowo piosenkę „Boję się”.
  W sztuce wystąpili:
  ·         Julia – Michalina Pyszkiewicz z klasy III b
  ·         Romeo – Kacper Sosnowski z klasy III b
  ·         Tybalt – Daniel Kwiatkowski z klasy III b
  ·         Rodzina Kapulettich – Marcelina Kozakiewicz z klasy  II a i Kacper Dałek z klasy I a
  ·         Rodzina Montekich – Klaudia Muras z klasy II b i Cezary Sobolewski z klasy I a
  ·         Benwolio – Jeremi Kowalski z klasy I a
  ·         Książe – Rafał Pietrzak z klasy III b
  ·         Merkucjo – Mateusz Wichulski z klasy III a
  ·         Ojciec Laurenty – Kamil Tręboszka z klasy III b
  ·         Marta – Katarzyna Walędzik z klasy III b
  ·         Grzegorz –Patryk Pająk z klasy II a
  ·         Samson – Jakub Marat z klasy II a
  ·         Parys – Patryk Kosiorek z klasy II c
  ·         Przyjaciółka – Patrycja Matuszewska z klasy III b
  ·         Abra Antoni Łukawski z klasy III b
  ·         Piotr – Damian Górowski z klasy III b
  ·         Diler – Jakub Rybicki z klasy II a
  ·         Służąca – Natalia Wojda z klasy III b
  ·         Narratorzy – Weronika Maciejak i Rafał Pietrzak z klasy III b

  KONKURS RECYTATORSKI "MISTRZ SŁOWA"

  11 czerwca 2015  r.    

     11.06.2015 r. w bibliotece szkolnej odbył się konkurs recytatorski „Mistrz Słowa”, którego celem było przybliżenie twórczości Wisławy Szymborskiej oraz zaprezentowanie artystycznych umiejętności uczniów.
  Do konkursu przystąpiło 18 uczniów z kl. I-III, a do II etapu zakwalifikowano 6 uczestników.
  Komisja w składzie: pani dyrektor Jolanta Urbanek, panie Gabriela Drabik i Dorota Sejdak, oceniała uczniów biorąc pod uwagę opanowanie wiersza, intonację i interpretację oraz ogólne wrażenie artystyczne.
  Najlepsza okazała się Patrycja Matuszewska z klasy III B, która pięknie przedstawiła interpretację trudnego wiersza poetki pt. „Ludzie na moście”.
  Uczennicę nagrodzono książką, pozostałych uczestników – pamiątkowymi dyplomami i słodyczami. Konkursowi towarzyszyła ciekawa oprawa plastyczna. Poziom odczytanych przez uczniów trudnych wierszy Wisławy Szymborskiej był wysoki.
  Ponieważ konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, w przyszłym roku planowana jest kolejna jego edycja. 

  WYCIECZKA W GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE

  1-3 czerwca 2015  r.    

     Uczniowie  kl.1a, 2a i 3a  Gimnazjum nr1 w Łowiczu w wyjątkowy sposób uczcili Dzień Dziecka. Nauczycielki: p. Maryla Białas, p. Katarzyna Milczarek oraz p. Agnieszka Nawrocka zorganizowały trzydniową wycieczkę po Górach Świętokrzyskich.. W bardzo bogatym i ciekawym programie, realizowanym w dniach od 1 do 3 czerwca br., znalazły się m.in.:  Kielce, Nowa Słupia, Św. Krzyż, Św. Katarzyna, Zagnańsk, Oblęgorek i Chęciny.
  Uczestnikom wycieczki udało się, od razu pierwszego dnia, zdobyć dwa najwyższe szczyty tego pasma: Łysicę ( 612 m n.p.m.) i Łysą Górę (592 m n.p.m.). Ciekawostką była podróż w epokę średniowiecza. Miała ona miejsce w osadzie u stóp Św. Krzyża, w żywym skansenie. Odbyły się tam  pokazy wypieku podpłomyków, wyrobu butów, pasów i koszyków. Atrakcją było również spotkanie z czarownicą i zielarką. Długi i intensywny dzień zakończył się ogniskiem z kiełbaskami, śpiewem przy akompaniamencie gitary, a nawet tańcami.
      Kolejny etap podróży przyniósł moc wrażeń, a także elementów edukacyjnych. Najpierw w Centrum Naukowym w Podzamczu Chełmińskim uczniowie obejrzeli wystawę czasową dzieł Leonarda da Vinci, przywiezioną na rok z Mediolanu oraz liczne stanowiska służące do eksperymentów i zabaw z nauką.
  Kolejnym punktem była wizyta na chęcińskim zamku, z którego rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na okolicę. Dzień zakończył się długo oczekiwaną lekcją geologii w jaskiniach Piekło oraz Raj.
      Ostatniego dnia w programie wycieczki znalazło się zwiedzanie Kielc i okolic. W trakcie wizyty w  starym kieleckim  więzieniu, w którym mieści się dziś Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, uczniowie mieli możliwość w aktywny sposób uczestniczyć w zajęciach warsztatowych pt. Od niepodległości do niepodległości. Była to ciekawa lekcja historii prowadzona metodą projektu o głównych  postaciach i wydarzeniach  z czasu dążeń Polski do powrotu na mapę Europy.
  Na szlaku wycieczki nie mogło zabraknąć kieleckiej Kadzielni – rezerwatu geologicznego  z najpiękniejszym w Polsce amfiteatrem  wykutym w skale, jak również przyrodniczej atrakcji, czyli najstarszego drzewa w Polsce – dębu Bartka.
      O sukcesie wyprawy zadecydowało połączenie rekreacji, zabawy, aktywności ruchowej i edukacji przyrodniczej, ekologicznej, historycznej i kulturowej. W trakcie forsownej wspinaczki, intensywnego zwiedzania i edukacji wszyscy tryskali energią i humorem. A  „wisienką na torcie” była wspaniała pogoda.

  V SZKOLNY DZIEŃ MATEMATYKI

  29 maja 2015  r.    

     W piątek, 29 maja 2015 r., w naszym Gimnazjum po raz piąty zorganizowano Szkolny Dzień Matematyki. Uczniowie klas pierwszych startowali w konkursie na Najlepszego Rachmistrza, reprezentacje klas drugich wykonywały na czas model dwudziestościanu foremnego, natomiast trzecioklasiści wzięli udział w konkursie wzorowanym na znanym teleturnieju „Jeden z dziesięciu”. Oto nazwiska laureatów: Najlepszy Rachmistrz – 1. Iga Cywińska I b, 2. Wiktoria Fabijańska I c, 3. Weronika Sękalska I b, model dwudziestościanu foremnego najszybciej wykonali przedstawiciele klasy 2a w składzie: Katarzyna Śmigielska, Aleksandra Bińczak, Weronika Sujak, Jakub Rybicki. Najbardziej prestiżowy konkurs „Jeden z dziesięciu” wygrał w tym roku Jakub Brzózka z klasy 3b przed Weroniką Maciejak (3b) i Mateuszem Wichulskim (3a).
     Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe i upominki ufundowane przez Radę Rodziców oraz Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe.
     Szkolny Dzień Matematyki to święto matematyczne całej szkoły. Wszystkie klasy bardzo chętnie brały udział w zmaganiach konkursowych. Młodzież, licznie zgromadzona na widowni wspaniale się bawiła, żywo dopingując swoich kolegów.
     Taka forma organizacji Szkolnego Dnia Matematyki od lat spotyka się z ogromnym entuzjazmem młodzieży. Matematyka - przedmiot opisywany przez uczniów jako trudny i często nudny - budzi zaangażowanie, zaciekawienie i integrację zespołową. Formuła konkursów, zwłaszcza „Jeden z dziesięciu”, inspiruje uczniów do działania i do efektywnego powtórzenia matematycznej wiedzy. Do udziału udaje się zachęcać również słabszych uczniów, którzy  potrafią odnaleźć radość z samej rywalizacji.
    Uczniowie uczestnicząc w konkursach wykazali bardzo duże zaangażowanie. Jak przyznali po konkursie, zależało im na wygranej, gdyż poczucie dumy ze zwycięstwa jest niezapomnianym przeżyciem. 

  KONKURS "MAM TALENT"

  27 maja 2015  r.    

  27 maja z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w naszym gimnazjum odbył się konkurs „Mam talent”.
  Miał on na celu promowanie i rozwijanie talentów  uczniów naszej szkoły. Uczestnicy rywalizowali ze sobą w kilku kategoriach: muzycznej, sportowej i artystycznej.
  Zainteresowanie konkursem talentów było bardzo duże.  Do udziału zgłosili się uczniowie klas pierwszych, drugich oraz trzecich.
  Występy oceniała komisja w składzie: Joanna Haczykowska, Joanna Pietrucha, Renata Wójcik oraz przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego Weronika Maciejak, Patrycja Matuszewska i Michalina Pyszkiewicz.
  Po burzliwych obradach jury wyłoniło zwycięzców:
  I miejsce zajął Patryk Lewandowski z kl. Ia za wykonanie utworu „Kartka z pamiętnika” zespołu KaeN, II miejsce zajął duet Marcelina Kozakiewicz z kl. IIa i Julia Demidowicz z kl.Ia z utworem „When I was Your Man” Bruno Marsa, III miejsce zajęli ax equo Patryk Bury z kl. IIId prezentując pokaz machania yo yo oraz zespół Banana Boys z klasy Ia w składzie Jeremi Kowalski, Jakub Nettyn oraz Jakub Tuka za utwór „Życie to są chwile”. 
  Jury doceniło również wyjątkową osobowość sceniczną przyznając specjalną nagrodę Jeremiemu Kowalskiemu.  Nagrodę społeczności szkolnej otrzymała Małgorzata Smolec z kl. IIIa za utwór „My Słowianie” zespołu Donatan & Cleo.

  III MIEJSCE W REJONOWEJ GIMNAZJADZIE SZKOLNEJ W LEKKIEJ ATLETYCE

  26 maja 2015  r., Kutno    

   Po zwycięstwie na szczeblu powiatowym, chłopcy udali się na zawody rejonowe do Kutna. Pierwsze miejsce zdecydowanie należało do szkoły sportowej ze Skierniewic, ale o pozostałe lokaty na podium trwała zacięta walka. Ostatecznie II miejsce zajęło Gimnazjum ze Zdun, a jeden punkt na nimi uplasowali się zawodnicy z Gimnazjum nr 1 Łowicz. Druga lokata dawała awans na zawody wojewódzkie, zabrakło kilka centymetrów lub dziesiątych sekundy.
  Naszą szkołę reprezentowali:
  sztafeta 4x100m Patryk Pająk, Rafał Walasiak, Damian Górowski i Cezary Sobolewski 48.30sek (146pkt), skok w dal – Patryk Pająk (5.59m – 99pkt), Patryk Tadeusiak (4.72m – 62pkt), Piotr Kosiorek (3.93 – 36pkt), 100m – Rafał Walasiak (12.13sek – 128pkt), Damian Górowski (12.75sek – 100pkt), Damian Jankowski (12.84sek – 97pkt), skok wzwyż – Marek Konieczny (160cm – 91pkt), Oktawian Zimny (165cm – 100pkt), Jakub Pająk (170cm – 110pkt), pchnięcie kulą – Grzegorz Czarnota (10.26m – 93pkt), Dominik Kosiorek (8.70m – 57pkt), 300m – Cezary Sobolewski (44.38sek – 86pkt), Damian Trałut (44.39sek - 86pkt), Krystian Rutkowski. Opiekun drużyny Waldemar Kret. 

  "SZKOŁA MARZEŃ"

  26 maja 2015  r.    

   26 maja naszą szkołę odwiedził senator RP Przemysław Błaszczyk,  który osobiście podziękował uczniom klas II A i III B za udział w ogólnopolskim konkursie „Szkoła marzeń”. To już kolejna edycja tego konkursu, w której wzięli udział nasi koledzy. Pan senator wręczył dyplomy Katarzynie Śmigielskiej, Weronice Sujak, Aleksandrze Bińczak, Karolinie Łuszczyńskiej i Rafałowi Pietrzakowi.  Wyróżnienie zdobyły prace Weroniki Maciejak i Aleksandry Solarz. Uczennice te otrzymały dyplomy i drobne upominki. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i liczymy na dalsze sukcesy!

  I MIEJSCE W POWIATOWEJ GIMNAZJADZIE SZKOLNEJ W LEKKIEJ ATLETYCE

  22 maja 2015  r.    

   Pomimo dużych osłabień spowodowanych urazami uczniowie naszego Gimnazjum zajęli pierwsze miejsce w zawodach lekkoatletycznych na szczeblu powiatowym.
  Naszą szkołę reprezentowali:
  sztafeta 4x100m Patryk Pająk, Rafał Walasiak, Damian Górowski i Cezary Sobolewski 48.23sek (147pkt), skok w dal – Patryk Pająk (5.93m – 127pkt), Kacper Jaros (4.95m – 70pkt), 100m – Rafał Walasiak (12.30sek – 120pkt), Damian Górowski (12.63sek – 105pkt), Damian Jankowski (12.84sek – 97pkt), skok wzwyż – Marek Konieczny (165cm – 100pkt), Oktawian Zimny (160cm – 91pkt), Jakub Pająk, pchnięcie kulą – Grzegorz Czarnota (10.10m – 89pkt), Dominik Kosiorek (8.70m – 57pkt), 300m – Cezary Sobolewski (43.52sek – 91pkt), Damian Trałut (44.60sek - 86pkt). Opiekun drużyny Waldemar Kret.

  "DZIEŃ MATKI"

  21 maja 2015  r.    

   21 maja 2015 r. uczniowie naszego gimnazjum wystąpili w Łowickim Ośrodku Kultury z okazji obchodów Dnia Matki. Organizatorem spotkania był Klub Seniora „Radość”, który świętował 8. rocznicę działalności. Nasi koledzy i koleżanki zaprezentowali montaż słowno – muzyczny inspirowany utworami Anny German, Waldemara Koconia i Kazimierza Kowalskiego. Wśród zaprezentowanych utworów  znalazły się także wiersze pani Krystyny Kunikowskiej – członkini klubu. Dopełnieniem całości były przepiękne wykonania piosenek: archiwalne – Mieczysława Fogga i współczesne – zaprezentowane przez zespół muzyczny działający w naszym gimnazjum.  Podczas spotkania nie zabrakło łez wzruszenia, ale i chwil radości.
    Za piękny występ dziękujemy uczniom: Weronice Maciejak, Patrycji Matuszewskiej, Michalinie Pyszkiewicz, Natalii Wojdzie, Katarzynie Walędzik, Marcelinie Kozakiewicz, Milenie Szewczyk,  Julii Demidowicz, Ninie Kośmider, Rafałowi Pietrzakowi, Kamilowi Tręboszce, Krzysztofowi Kretowi, Patrykowi Pająkowi, Piotrowi Goździkowi, Jakubowi   Brzózce, a za opiekę nad artystami i przygotowanie uroczystości - paniom: Renacie Balik, Iwonie Rondoś i Gabrieli Drabik. 

  WYCIECZKA DO WARSZAWY

  19 maja 2015  r.    

   19 maja 2015 r. byliśmy na wycieczce w Warszawie, w trakcie której zwiedzaliśmy Sejm, Łazienki i Powązki. Na własne oczy mogliśmy zobaczyć groby bohaterów, których tragiczne losy poznaliśmy z lektury "Kamienie na szaniec". Wrażenie na nas zrobiły także pomniki ofiar katastrofy smoleńskiej. Przyjrzeliśmy się również salom sejmowym, w których obradują nasi posłowie. Wielką przyjemność zrobił nam spacer po Łazienkach. Ogólnie był to bardzo udany wyjazd.

  "IV RAJD SZLAKIEM KSIĄŻĘCYM DO NIEBOROWA"

  17 maja 2015  r.    

   17 maja w niedzielę 10-osobowa grupa uczniów z klas: Ia, Ib,IIIa, IIIb pod opieką pani Joanny Pietruchy kolejny już raz wzięła udział w VI Rajdzie Rowerowym Szlakiem Książęcym do Nieborowa zorganizowanym przez łowicki oddział PTTK oraz Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej.
  Nazwa trasy rowerowej nawiązuje do książęcego rodu Radziwiłłów, który do końca II wojny światowej był właścicielem zespołu pałacowo-parkowego w Nieborowie
  oraz sentymentalno- romantycznego parku w Arkadii, o czym przypomniał nam komandor rajdu Adam Szymański.
  Dzielnie i sprawnie, aczkolwiek przy wietrznej i niestabilnej pogodzie, pokonaliśmy trasę liczącą ok. 30 km z Łowicza przez Arkadię do Nieborowa. Wracaliśmy do Łowicza przez Dzierzgów, Bobrowniki oraz Zielkowice. Tradycyjnie dla wszystkich cyklistów przygotowano pamiątkowy znaczek rajdowy, a w Nieborowie czekało na nas ognisko
  oraz konkurencje sprawnościowe. Poszło nam nieźle, gdyż Weronika Maciejak i Natalia Wojda-uczennice klasy II Ib zajęły III miejsca, otrzymując od organizatorów nagrody.
  Zmęczeni, ale zadowoleni postanowiliśmy wziąć również udział w czerwcowym nocnym rajdzie w poszukiwaniu kwiatu paproci. To fajny sposób na propagowanie zdrowego stylu życia i prawdziwą, niewymuszoną integrację.

  Nagroda w konkursie fotograficznym "MUZEALNE SPOTKANIA Z FOTOGRAFIĄ"

  16 maja 2015  r.    

   Podczas "Nocy Muzeów" Muzeum w Łowiczu rozstrzygnęło ósmą edycję konkursu „Muzealne spotkania z fotografią”.
  Na konkurs napłynęło 121 prac fotograficznych przesłanych przez 33 osoby. Nagrody przyznano w trzech kategoriach wiekowych.
  W kategorii szkół szkół gimnazjalnych pierwsze miejsce zdobyła Karolina Łysio z Gimnazjum nr 2 w Łowiczu. Druga nagroda trafiła w ręce Agaty Dziąk z Gimnazjum w Łyszkowicach, a trzecia do Natali Dobrowolskiej z Gimnazjum nr 2.
  Swoje nagrody wręczyli również starosta powiatu łowickiego, burmistrz, dyrektor Muzeum oraz dyrektor Muzeum Guzików. Nagroda starosty trafiła do Weroniki Nowakowskiej z Gimnazjum nr 2. Nagrodę burmistrza otrzymał Kamil Wiechno z ZSP nr 2. Grzegorz Krzyżanowski z SP 2 zdobył nagrodę dyrektora Muzeum w Łowiczu.
  Nagrodę dyrektora Muzeum Guzików otrzymała Milena Szewczyk uczennica kl. I a z naszego gimnazjum, Michalina Czułek z ZSP nr 4 oraz Aleksandra Rożniata z I LO.
   Serdecznie gratulujemy!

  "Święto Konstytucji 3 Maja"

  6 maja 2015 r.

   Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w dniu dzisiejszym odbył się uroczysty apel. W pracach przy organizacji apelu wzięły udział: klasa III d z wychowawcą Ludmiłą Sobieszek i I c z wychowawcą Małgorzatą Gozdowską. Uczniowie w nietypowy, bardzo ciekawy sposób przedstawili trudne zagadnienia związane z Konstytucją 3 Maja.

  "I MIEJSCE W MIEJSKIEJ GIMNAZJADZIE SZKOLNEJ W PIŁCE NOŻNEJ "

  5 maja 2015  r.    

   Uczniowie naszego Gimnazjum zajęli I miejsce w Miejskiej Gimnazjadzie Szkolnej w piłce nożnej. Najpierw w grupie pokonaliśmy 5 : 2 Gimnazjum nr 3. W meczu tym bramki zdobyli Marek Konieczny – 2, Kacper Jaros, Krystian Rutkowski i Damian Traułt. W kolejnym pojedynku pokonaliśmy 3 : 0 Gimnazjum nr 4 po dwóch bramkach Damiana Traułta i trafieniu samobójczym. W półfinale nie daliśmy szans Gimnazjum Pijarskiemu zwyciężając 3 : 0. Tym razem na listę strzelców wpisali się Kacper Jaros dwa razy i Krystian Rutkowski. W meczu finałowym pokonaliśmy 1 : 0 Gimnazjum nr 2 po bramce Damiana Trałuta.
  W zwycięskiej drużynie grali: Kacper Jaros, Krystian Rutkowski, Oktawian Zimny, Marek Konieczny (wszyscy III C), Damian Górowski, Antoni Łukawski, Daniel Kwiatkowski (III B), Damian Trałut, Patryk Tadeusiak (III A). Opiekun drużyny Waldemar Kret.

  "ELIMINACJE COCA - COLA CUP 2015 "

  30 kwietnia 2015  r.    

   Uczniowie Gimnazjum nr 1 w Łowiczu odnieśli duży sukces zwyciężając w II etapie turnieju piłki nożnej Coca-cola Cup 2015 i tym samym awansując do finału wojewódzkiego. Zawody dla późniejszych zwycięzców rozpoczęły się od porażki z Gimnazjum z Bielaw 1:2 (bramka: Kacper Jaros). Jednak w następnych dwóch meczach chłopcy z Jedynki odnieśli dwa zwycięstwa i zapewnili sobie pierwsze miejsce.
  Najpierw pokonali Gimnazjum z Popowa 6:0 (bramki: Krystian Rutkowski – 3, Kacper Jaros, Damian Górowski i Michał Łukawski), a następnie Gimnazjum z Bedlna 1:0 (bramka Kacper Jaros).
  Inne wyniki: Gimnazjum Bedlno – Gimnazjum Popów 2:1, Gimnazjum Bedlno – Gimnazjum Bielawy 1:0, Gimnazjum Bielawy – Gimnazjum Popów 1:1.
  Tabela końcowa:
  1. Gimnazjum nr 1 Łowicz 6 pkt bramki 8 : 2
  2. Gimnazjum Bedlno 6  pkt bramki 3 : 2
  3. Gimnazjum Bielawy 4  pkt bramki 3 : 3
  4. Gimnazjum Popów 1  pkt bramki 2 : 9
  W zwycięskiej drużynie grali: Kacper Jaros, Krystian Rutkowski, Damian Górowski, Antoni Łukawski, Oktawian Zimny, Michał Łukawski, Rafał Walasiak, Daniel Nowakowski, Cezary Sobolewski. Opiekun drużyny Waldemar Kret.

  "NIEWIDZIALNA WYSTAWA "

  28 kwietnia 2015  r.    

    28.04.2015 r. wybraliśmy się (uczniowie kl. I A i II A) do Warszawy, by zwiedzić „Niewidzialną wystawę”. Została ona zorganizowana przy współpracy z osobami niewidomymi i przybliża problemy, z jakimi spotykają się oni każdego dnia. Gdy weszliśmy na teren wystawy, ogarnęła nas nieprzenikniona ciemność, w której przez godzinę przemierzaliśmy kolejne etapy: byliśmy w mieszkaniu, na ruchliwej ulicy, w lesie i w muzeum. Zwiedzanie zakończyliśmy krótkim odpoczynkiem w restauracji.  Naszym  jedynym „drogowskazem” był głos przewodnika, mogliśmy też „badać” teren za pomocą dotyku, ale i tak nie obyło się bez wpadania na różne przedmioty. Chętni mogli po zakończeniu zwiedzania przejść specjalną trasą, pełną zakrętów i przeszkód, posługując się białą laską.
    To było niezwykłe doświadczenie dla naszych zmysłów, które jednocześnie pozwoliło nam choć w niewielkim stopniu poznać świat osób pozbawionych wzroku i zrozumieć ich problemy.                  Ta wycieczka uwrażliwiła nas też na potrzeby ludzi niepełnosprawnych. Długo pozostanie w naszej pamięci.

  LEKCJA MATEMATYKI W TERENIE

  28 kwietnia 2015  r.    

   We wtorek 28.04.2015 r. uczniowie kl. 3 a wraz ze swoją nauczycielką matematyki p. Katarzyną Milczarek postanowili zastosować w praktyce wiedzę poznaną wcześniej na lekcji. Celem była odpowiedź na pytanie: jaka jest wysokość latarni w pobliskim parku w naszych Alejkach. Dodatkowe pytanie wyniknęło z ciekawości „a może by tak zmierzyć wysokość jednego z drzew?”
  Najpierw uczniowie wraz z nauczycielką ustalili co będzie im potrzebne do pomiaru, a następnie z liniałem, sznurem i notatnikiem ruszyli na badania do parku.
  Dzięki pięknej pogodzie cienie badanych obiektów były wyraźne, co ułatwiło mierzenie odpowiednich odcinków. Jedynym problemem było wybranie odpowiednio prostego drzewa, żeby cień utrzymał się w linii prostej. Jak widać na zdjęciach udało się takie drzewo znaleźć.
    Po powrocie do klasy uczniowie, korzystając z wcześniej opanowanej wiedzy z tematu podobieństwa trójkątów prostokątnych, wspólnie wyliczyli, że szukana wysokość latarni to ok.13,7 metra, zaś okazało się, że drzewo, które zostało wybrane do pomiaru miało aż ok.14 metrów wysokości.
     Uczniowie świetnie się przy okazji nauki bawili i pytali, czy odbędzie się jeszcze jedna taka lekcja w terenie.

  Nagroda w konkursie fotograficznym "Przyłapani na czytaniu"

  23 kwietnia 2015  r.    

   W czwartek 23.04.2015 r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Łowiczu odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom VI edycji konkursu fotograficznego "Przyłapani na czytaniu". Uczennica klasy I a Milena Szewczyk otrzymała nagrodę dyrektora Centrum Kultury i Promocji Ziemi Łowickiej za zdjęcie pt. "Przyłapana na czytaniu". Serdecznie gratulujemy!

  "EGZAMIN GIMNAZJALNY"

  21-23 kwietnia 2015 r.

    21-23 kwietnia uczniowie gimnazjów w całej Polsce pisali egzamin gimnazjalny, który jest jednym z warunków ukończenia gimnazjum. 21 kwietnia 2015 r. (wtorek) odbyła się część humanistyczna:

  - z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie - godz. 09:00
  - z zakresu języka polskiego - godz. 11:00
  22 kwietnia 2015 r. (środa)  odbyła się część matematyczno-przyrodnicza: 
  - z zakresu przedmiotów przyrodniczych - godz. 09:00
  - zakresu matematyki - godz. 11:00
   Ostatniego dnia - 23 kwietnia 2015 r. (czwartek) odbył się egzamin z języka nowożytnego:
  - na poziomie podstawowym - godz. 09:00
  - na poziomie rozszerzonym - godz. 11:00

   W naszym gimnazjum 66 uczniów zdawało egzamin z języka angielskiego i 12 uczniów z języka niemieckiego. Wszystkim uczniom życzymy pomyślnych egzaminów i bardzo dobrych wyników.

  WYRÓŻNIENIE W IV. POWIATOWYM KONKURSIE GRAFIKI KOMPUTEROWEJ

  17 kwietnia 2015  r.    

   17 kwietnia 2015 r. w ZSP Nr 1 w Łowiczu odbyło się uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień laureatom IV. Powiatowego Konkursu Grafiki Komputerowej. Zadaniem uczestników było wykonanie w dowolnym programie graficznym awersu i rewersu karty pocztowej przedstawiającej cztery pory roku w łowickiem. Na konkurs nadesłano 30 prac z całego Powiatu Łowickiego.
   Laureatam konkursu zostali:
  I miejsce – Marta Dałek - Gimnazjum Publiczne w Nowych Zdunach 
  II miejsce – Szymon Kosmowski - Gimnazjum Publiczne w Nowych Zdunach
  III miejsce – Julia Kalinowska - Gimnazjum nr 2 im. Jana Wegnera w Łowiczu
  Wśród wyróżnionych znalazły się uczennice naszego gimnazjum Milena Szewczyk z kl. I A i Iga Cywińska z kl. I B. Wyróżnieni otrzymali dyplomy i upominki rzeczowe z rąk Wicestarosty Łowickiego – Grzegorza Boguckiego oraz Dyrektora ZSP Nr 1 – Dariusza Żywickiego. Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki, aby w następnej edycji konkursu dziewczęta znalazły się w gronie laureatów.

  KLASA 3 A NA WARSZTATACH

  23 marca 2015  r.    

    W poniedziałek 23 marca 2015 r. klasa 3 a wraz ze swoją wychowawczynią p. Milczarek udała się na warsztaty zawodowe do szkoły ponadgimnazjalnej na Blichu. Powitała ich pani wicedyrektor, która przedstawiła krótka prezentację na temat oferty edukacyjnej swojej szkoły. Następnie pod opieką gospodarzy kl.3 a mogła wziąć udział w różnego typu warsztatach. I tak, dziewczęta podzielone na 2 mniejsze grupy gotowały i piekły w pracowniach gastronomicznych, zaś chłopcy uczyli się prowadzić samochód na symulatorze lub rozkładali na części pierwsze przenośny komputer. Oczekiwanie na pyszne wypieki oraz wspaniałe pasty, skróciło poznawanie rozkładu szkoły i rozmowy ze starszymi kolegami z technikum. Czas szybko upłynął. Na zakończenie pozostało wypróbować przygotowane specjały i z uśmiechem  wrócić na dalsze lekcje do szkoły.

  RAJD NA POWITANIE WIOSNY

  21 marca 2015  r.    

    Czternastoosobowa grupa uczniów z klas: III a, III b, I a, I b wraz z panią Joanną Pietruchą 21 marca o godzinie 12 wyruszyła na trasę Rajdu na powitanie wiosny. Wyglądaliśmy wiosennie dzięki przepięknym wiankom wykonanym przez panią Renatę Balik. Pierwszym punktem programu był konkurs na najpiękniejszą marzannę.
     W tym roku wygraliśmy my. Burmistrz Miasta Łowicza Krzysztof Jan Kaliński
  za najładniejszą uznał naszą Zośkę - marzannę przygotowaną przez uczniów klasy III b. Zgodnie ze starym zwyczajem utopiliśmy ją w Bzurze, licząc na nadejście pięknej wiosny. Następnie udaliśmy się na trasę pieszej wycieczki, która prowadziła z Łowicza przez Maurzyce, Świące do Bochenia. Odpoczęliśmy w gospodarstwie pani Marleny Kozy w Bocheniu, gdzie przy ognisku upiekliśmy kiełbaski, stamtąd około godziny 17 wróciliśmy do Łowicza.
  Dopisała nam piękna pogoda, więc do następnego razu na szlaku.

  POWIATOWA GIMNAZJADA SZKOLNA W KOSZYKÓWCE DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW

  19-20 marca 2015  r.    

    Uczniowie naszego gimnazjum zarówno wśród dziewcząt, jak i chłopców zajęli III miejsce.
  Dziewczęta w swojej grupie uległy Gimnazjum Pijarskiemu, a pokonały Gimnazjum z Łaguszewa. W meczu o III miejsce pokonały Gimnazjum z Dzierzgówka.
  Natomiast chłopcy najpierw w grupie przegrali z Gimnazjum nr 2. Następnie pokonali Gimnazjum z Kompiny 28:5. W meczu o III miejsce okazali się lepsi od Gimnazjum z Błędowa 23:16.
  Reprezentacja dziewcząt: Weronika Maciejak III B, Agata Świeca, Maja Kendrzeńska, Weronika Sujak wszystkie z II A, Kinga Chmurska, Wiktoria Fabijańska, Weronika Fryczkie, Klaudia Zarychta wszystkie z I C. Opiekun drużyny pani Iwona Rondoś.
  Reprezentacja chłopców: Antoni Łukawski, Damian Górowski, Kacper Sosnowski wszyscy z III B, Krystian Rutkowski, Oktawian Zimny, Marek Konieczny, Kacper Jaros wszyscy z III C oraz Szymon Ziemecki z I A. Opiekunem drużyny był Waldemar Kret.

  Dzień Liczby Pi – święto matematyki w szkole

  18 marca 2015  r.    

   W naszej szkole po raz pierwszy obchodziliśmy Dzień Liczby Pi w zeszłym roku w dn. 14 marca. W tym roku świętowaliśmy go w dn. 18 marca. To nieoficjalne święto obchodzone jest corocznie, głównie w amerykańskich kręgach akademickich lub szkolnych. Datę święta wybrano na 14 marca z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby pi, jako że data 14 marca zapisywana jest w USA jako 3.14. Wtedy to na całym świecie młodsi i starsi zgłębiają tajniki matematyki, zwłaszcza te, które dotyczą tej znanejstałej matematycznej, jaką jest liczba pi.
      U nas uczniowie klas I – III mogli zmierzyć się z różnego typu konkursami. I tak, dla uzdolnionych młodych artystów zaproponowano konkurs plastyczny "Pi – sanka matematyczna" oraz wykonanie plakatu promującgo matematykę, a także ułożenie wiersza na temat liczby pi.
  Dla spostrzegawczych przygotowano quiz matematyczny, którego pytania oparte były na prezentacji multimedialnej o liczbie pi. Z różnego typu zagadkami i rebusami matematycznymi można było zmierzyć się w drużynowym konkursie "Matematyczne skojarzenia". Zaś głównym punktem programu, który cieszył się największym zainteresowaniem, było bicie rekordu szkoły w recytacji kolejnych cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby pi.
     Oto laureaci konkursów:
   "Pi-sanka matematyczna"
  I miejsce Patrycja Matuszewska i Weronka Maciejak z kl.3 b
  II miejsce Julia Wojda z kl.1 a
  III miejsce Milena Szewczyk z kl.1 a
   Plakat promujący matematykę:
  I miejsce Weronika Fryczkie i Wiktoria Fabijańska z kl.1 c
  II miejsce Weronika Maciejak i Patrycja Matuszewska z kl.3 b
  III miejsce Dominik Walczak kl.2 c i Wiktoria Kaszewska z kl.2 b
   Jedynym wierszem, który otrzymała komisja konkursowa, był wiersz Gabrieli Kardjalik z kl.3 a.
   Rekord szkoły
  w recytacji rozwinięcia dziesiętnego liczby pi w tym roku niestety nie został pobity, a najlepsza w recytacji była Gabriela Kardjalik z kl.3 a z liczbą do 50 miejsc po przecinku, na drugim miejscu uplasowała się Katarzyna Śmigielska z kl.2 a, a na trzecim Patryk Mróz z kl.3 c.
   W quzie matematycznym:
  I miejsce zajęła Weronika Maciejak z kl.3 b, 
  II miejsce Dominik Miziołek z kl.3 d i Krzysztof Rzetelski z kl.2 b
  III miejsce Kacper Sosnowski z kl.3 b.
   W drużynowym konkursie "Matematyczne skojarzenia" zwyciężyła klasa 3 a (21 pkt), II miejsce uzyskała drużyna z kl.1 a (20 pkt.) i z kl.3 c, trzecie zaś to klasy 1 a i 3 d (18 pkt.).
   Na zakończenie uroczystości uczniowie mogli sprawdzić też swoją znajomość języka angielskiego w konkursie na rozpoznanie cyfr rozwinimecia dziesiętnego liczby pi śpiewanej po angielsku. 
  Uczniowie podczas tego dnia, jak i w roku ubiegłym, świetnie się bawili i licznie brali udział w konkursach.

  1  2  3  

   
   
  Szukaj
  Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego