2013/2014 - Gimnazjum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łowiczu

Idź do spisu treści

Menu główne:

2013/2014

Z historii szkoły
 

1  2  3  

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

27 czerwca 2014  r.

  Zakończenie roku szkolnego odbyło się w ciepłej i serdecznej atmosferze. Obecnością zaszczyciło nas wielu znamienitych gości - m.in. Burmistrz Miasta Łowicza, przedstawiciele Klubu Seniora Radość, Przewodnicząca Rady Osiedla Starzyńskiego. Wielu uczniów otrzymało nagrody za wysokie wyniki nauczania, 100 % frekwencję, pracę w zespole muzycznym, pracę w bibliotece, osiągnięcia sportowe i artystyczny wkład w uroczystości szkolne i pozaszkolne. Całość uroczystości uwieńczył krótki, ale bardzo dowcipny występ artystyczny uczniów klas trzecich.

UROCZYSTOŚĆ W KOŚCIELE

26 czerwca 2014  r.

  W dniu 26.06.2014 r. w Kościele Św. Ducha odbyła się Msza Św. na zakończenie roku szkolnego 2013/14. Udział we mszy wzięli uczniowie i nauczyciele wraz z pocztem sztandarowym. Oprawę muzyczną mszy uświetnił szkolny zespół muzyczny.

Z wizytą w szpitalu

25 czerwca 2014  r.
  
Tradycją naszego gimnazjum stały się odwiedziny w Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Łowiczu. 25.06.2014 r. odwiedziliśmy oddział dziecięcy i ginekologiczno-położniczy.
Wcześniejsza nasza wizyta miała miejsce pół roku wcześniej, kiedy to przekazaliśmy placówce drobne upominki typu zawieszki na drzwi i prace plastyczne własnoręcznie wykonane, które do dziś ozdabiają sale i korytarze nie tylko tych dwóch oddziałów. Tym razem dla najmłodszych pacjentów przygotowaliśmy zabawki – papierowe węże, pajacyki, wykonane przy użyciu płyt CD zwierzątka, pluszaki i inne. Poprzez taką inicjatywę chcieliśmy sprawić, aby pobyt dzieci w szpitalu był choć troszkę bardziej radosny.
  Lekarzom ordynatorom Andrzejowi Grabowskiemu i Adamowi Skonecznemu wręczyliśmy wyjątkowe wyróżnienia, w postaci własnoręcznie wykonanych orderów. Są to pierwsze odznaczenia wręczone przez naszych uczniów. W przyszłości takie ordery mają powędrować także do innych instytucji. W ten sposób symbolicznie podziękowaliśmy pracownikom szpitala za trud ich codziennej pracy. Wszyscy byli wzruszeni upominkami. W przyszłym roku szkolnym znów odwiedzimy ZOZ.

MIEJSKIE UROCZYSTOŚCI

24 czerwca 2014  r.
  
We wtorek 24.06.2014 r. odbyło się miejskie podsumowanie roku szkolnego 2013/14. Najlepsi uczniowie z łowickich szkół zostali nagrodzeni za całoroczną pracę. Z naszej szkoły w kategorii uczeń z najwyższą średnią i wzorowym zachowaniem zostali nagrodzeni: Paulina Walczak i Michał Wójcik. W kategorii najlepszy sportowiec nagrodę otrzymał Maciej Balik, a osobowością szkoły został w br roku Dawid Dororba. Uczniowie w nagrodę pojadą na początku lipca na wycieczkę. Życzymy i innym uczniom takich wspaniałych ocen i sukcesów, a nagrodzonym gratulujemy!

WYCIECZKA ROWEROWA

23 czerwca 2014  r.

  W poniedziałek 23 czerwca, kiedy to już w szkole oceny wystawione, klasa II a wraz z panią Katarzyną Milczarek i panią Agata Grzywacz wybrała się na wycieczkę rowerową po okolicach Łowicza.
  Pojechaliśmy w  kierunku Arkadii i Nieborowa tzw. Szlakiem Ksiażęcym. Trasa była bardzo sympatyczna, pogoda dopisywała, humory też. W Nieborowie weszliśmy na teren zarówno parku, jak i pałacu - trafiliśmy na dzień bezpłatnego wejścia.
  Z Nieborowa skierowaliśmy się ku autostradzie, aby potem wzdłuż niej pojechać w kierunku Dzierzgówka i przez Bobrowniki wróciliśmy do naszego rodzimego Łowicza.
Przejechaliśmy ok.
33 km, ale byliśmy w niezłej kondycji, bo następnego dnia prawie w pełnym składzie stawiliśmy się w szkole. Wycieczkę uważamy za bardzo udaną.

CZYTADEŁKA

18 czerwca 2014  r.
   1
8.06.2014 r. w sali gimnastycznej naszego gimnazjum odbyła się impreza „Czytadełka"  dla uczniów klas I-III z SP 1, Sp 2, Sp 4 oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.  Główną ideą przyświecającą nam podczas przygotowywania „Czytadełek" było zachęcenie najmłodszych do czytania. Rozpoczynające się za tydzień wakacje to dobry czas, aby spędzić wolne dni z ciekawą książką w dłoni, zamiast przed komputerem. Grupa teatralna "Za pięć dwunasta" dzięki pomysłowym kostiumom i odegranym scenkom zaprosiła swoich małych gości do ciekawego świata dziecięcej literatury. Oprócz krótkich przedstawień przygotowaliśmy konkursy i zabawy, w których zadaniem dzieci było np. dokończenie znanego wiersza czy odgadnięcie, z jaką postacią z literatury związany jest dany przedmiot. Wiele radości nie tylko uczniom, ale i ich opiekunom przyniosła zabawa w rzepkę, zainscenizowanej na podstawie wiersza Juliana Tuwima. Był czas na wspólne tańce, a muzykę na żywo zagrał nasz szkolny zespół.
  Od kilku lat w naszej szkole staramy się tworzyć coś na wzór "centrum pokoleń". Organizujemy spotkania, na które zapraszamy stowarzyszenia, takie jak ŁUTW, Klub Seniora „Radość”, kombatantów, diabetyków, osoby chore na stwardnienie rozsiane i członków innych organizacji funkcjonujących na terenie naszego miasta. Gościmy mieszkańców osiedla Starzyńskiego i dzielnicy Stare Miasto. Pokazujemy w ten sposób, że jesteśmy szkołą otwartą, a nasi uczniowie to bardzo pomysłowi i zdolni młodzi ludzie. W dzisiejszym wydarzeniu w szkole wzięły udział także dyrektorki bibliotek funkcjonujących na terenie Łowicza - p. Renata Frączek z Powiatowej Biblioteki Publicznej i p. Magdalena Pakulska z Biblioteki Miejskiej oraz p. Jolanta Pokorska z Biblioteki Pedagogicznej
w podziękowaniu za wieloletnią, owocną współpracę z naszą szkołą. Nie jest to nasza ostatnia inicjatywa, którą uczniowie przeprowadzą jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego. W przyszłym tygodniu po raz kolejny odwiedzimy małych pacjentów łowickiego szpitala, dla których przygotowaliśmy wyjątkowe prezenty.

KIERMASZ PODRĘCZNIKÓW UŻYWANYCH

12 czerwca 2014  r.

   W dniach 16.06.2014 r. do 18.06.2014 r. w godz. 8.00 - 14.00 odbędzie się kiermasz podręczników używanych w bibliotece szkolnej. Uczniowie ze szkół podstawowych oraz uczniowie naszego gimnazjum będą mogli wybrać i zakupić od starszych kolegów i koleżanek podręczniki używane po atrakcyjnych cenach. Zapraszamy!  

IV Dzień Matematyki w Gimnazjum nr 1

12 czerwca 2014 r.

 Dzień Matematyki, który odbył się 12.06.2014 r., wpisał się już na stałe do kalendarza imprez w naszej szkole. Niezmiennie od 4 lat, gimnazjaliści rywalizują w następujących konkurencjach: uczniowie klas I walczą o miano Najlepszego Rachmistrza, uczniowie klas II wykonują model szkieletowy dwudziestościanu foremnego, natomiast trzecioklasiści biorą udział w konkursie wzorowanym na znanym teleturnieju „Jeden z Dziesięciu”, w którym jedyną obowiązującą kategorią jest MATEMATYKA.

 Oto wyniki poszczególnych konkurencji:
Najlepszy Rachmistrz:     I miejsce  -  Konrad Szymelfenig, kl.Ib
                                       II miejsce  -  Katarzyna Śmigielska, kl. Ia
                                       III miejsce
Grzegorz Czarnota, kl. Ic
Wykonanie modelu dwudziestościanu foremnego:
        I miejsce
klasa IIb w składzie: Weronika Maciejak, Antoni Łukawski,  
                                                            Kacper Sosnowski, Jakub Brzózka
        II miejsce
klasa IIa  w składzie: Martyna Kopeć, Daria Jelonek,
                                                             Kacper Nowak, Mateusz Wichulski
        III miejsce
klasa IIc w składzie: Marek Konieczny, Patryk Mróz,
                                                               Oktawian Zimny, Daniel Wojciechowski
Konkurs „Jeden z Dziesięciu”:
                   I miejsce
Paulina Walczak, kl.IIIb
                   II miejsce
Michał Wójcik, kl. IIIb
                   III miejsce
Damian Klimczyński, kl.IIIb
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!!   

"II MIEJSCE W REJONOWEJ GIMNAZJADZIE SZKOLNEJ W PIŁCE NOŻNEJ"

11 czerwca 2014 r., Skierniewice


 Uczniowie naszego Gimnazjum, byli o krok od finału wojewódzkiego w piłce nożnej. Najpierw w meczu eliminacyjnym wysoko pokonaliśmy Gimnazjum z Głuchowa 7:0 (4:0) po bramkach Macieja Balika - 3, Krystiana Rutkowskiego - 2, Patryka Sekuły i Rafała Tadeusiaka.
W meczu finałowym z Gimnazjum nr 1 ze Skierniewic prowadziliśmy już 3:1. Niestety na 90 sekund przed końcem meczu sędzia podyktował bardzo kontrowersyjny rzut karne dla gospodarzy i mimo protestów zawodników skierniewiczanie doprowadzili do remisu. O zwycięstwie decydowały rzuty karne, które lepiej wykonywali zawodnicy ze Skierniewic.
Finał:
Gimnazjum nr 1 Łowicz
Gimnazjum nr 1 Skierniewice 3:3 (1:1) k. 2:3
Mateusz Kapusta
Rafał Tadeusiak
Patryk Sekuła
W zespole Gimnazjum nr 1 grali Maciej Balik (4 bramki), Krystian Rutkowski (2), Rafał Tadeusiak (2), Patryk Sekuła (1), Mateusz Kapusta (1), Damian Górowski, Piotr Rześny, Błażej Grzegory-Roróg i Damian Gać. Opiekunem drużyny był pan Waldemar Kret.

"WYKŁAD NA TEMAT CUKRZYCY"

11 czerwca 2014 r.
   W dniu  11 czerwca 2014 roku w godz. od 9.00 do 11.00 w Gimnazjum nr 1 w Łowiczu odbył się wykład na temat cukrzycy- choroby, która została uznana przez Organizacją Narodów Zjednoczonych za epidemię XXI wieku.
   Wykład wygłosił dr Wojciech Pietrzak, a wspomagały go członkinie Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków- Koło- Miejsko-Powiatowe w Łowiczu. Celem wykładu było zapoznanie uczniów z objawami tej choroby, sposobami minimalizowania jej skutków oraz poznanie stylu życia.
   W przeprowadzonym wykładzie wzięły udział 15-osobowe grupy uczniów z każdego gimnazjum. Na koniec uczniowie mogli zmierzyć sobie poziom cukru we krwi. Wszyscy uczniowie wyszli zadowoleni i bogatsi w wiedzę na temat cukrzycy oraz jak ważna w życiu młodego człowieka jest prawidłowo zbilansowana dieta i zdrowy styl życia.

"III MIEJSCE W POWIATOWEJ GIMNAZJADZIE SZKOLNEJ W PIŁCE SIATKOWEJ CHŁOPCÓW"

3 czerwca 2014 r.


 Po zwycięstwie w zawodach miejskich apetyty na zwycięstwo na szczeblu powiatowym były duże. Skończyło się na III miejscu.  Najpierw pokonaliśmy Gimnazjum z Kocierzewa (późniejszego zwycięzcę) 22:20. W meczu półfinałowym nic nam „nie szło” i ulegliśmy Gimnazjum nr 2 14:21. W meczu o III miejsce pokonaliśmy Gimnazjum nr 3 21:19.
 W zespole Gimnazjum nr 1 grali Maciej Balik III C i Patryk Kosiorek I C. Opiekunem drużyny był p. Waldemar Kret.

"II MIEJSCE W REJONOWEJ GIMNAZJADZIE SZKOLNEJ  W DRUŻYNOWEJ LEKKOATLETYCE"

2 czerwca 2014 r.


 
Kutno 30.05.2014 r.

Bardzo dobre II miejsce na Rejonowej Gimnazjadzie Szkolnej w drużynowej w lekkoatletyce chłopców i awans na zawody wojewódzkie. Nic nie zapowiadało takiego sukcesu. Do Kutna nie pojechał chory Adam Sadowski (pchnięcie kulą), w sztafecie naciągnął mięsień Bartek Kawecki i nie pobiegł na 100 m. Na szczęście reszta zawodników spisała się znakomicie w większości bijąc rekordy życiowe i awans stał się faktem.
Skład drużyny: 100 m
Maciej Balik, Patryk Sekuła, Damian Gać, 300 m Rafał Tadeusiak, Miłosz Szachogłuchowicz, Krystian Rutkowski, 1000 m Mateusz Kapusta, rzut oszczepem Patryk Pająk, skok w dal Rafał Walasiak, pchnięcie kulą Dawid Doroba, Damian Górowski i Grzegorz Czarnota. W sztafecie 4x100 m biegli: Patryk Sekuła, Maciej Balik, Miłosz Szachogłuchowicz i Bartłomiej Kawecki. Opiekun drużyny Waldemar Kret.

"MARSZ DLA ŻYCIA I RODZINY"

1 czerwca 2014 r.


   W ramach uroczystości, które odbyły się 1 czrewca 2014 r. pod nazwą Marsz dla Życia i Rodziny zorganizowano liczne konkursy pod patronatem Burmistrza Miasta Łowicza.
   Uczniowie naszej szkoły chętnie wzięli w nich udział co zaowocowało nagrodą w konkursie literackim dla Weroniki Maciejak z kl. II b za pracę pod tytułem "Opowieści rodzinne" oraz wyróżnieniem dla Mai Kendrzeńskiej z kl. I a w konkursie plastycznym pod hasłem "Moja Rodzina". Cieszymy się z sukcesów naszych koleżanek i mocno im gratulujemy.


   Z okazji Dnia Dziecka,

w tym szczególnym dniu składamy wszystkim Dzieciom- Uczniom Gimnazjum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Łowiczu najlepsze i najpiękniejsze życzenia.
   Życzę Wam samych radości w życiu, nieustającego uśmiechu, wielu serdecznych przyjaciół, beztroskiej zabawy, spełnienia marzeń i kochającej rodziny.

Dyrektor Gimnazjum
Jolanta Urbanek

"A PAMIĘĆ O NAS POZOSTANIE"

30 maja 2014 r.


   30.05.2014 r. uczniowie klasy III b zasadzili wokół szkoły drzewka.
  Kupione przez rodziców mają być pamiątką, wspomnieniem, symbolem grupy młodzieży, która przez trzy lata czuła się w Gimnazjum nr 1 im. Henryka Sienkiewicza jak w domu.
   Aż szkoda będzie stąd odchodzić...

"I MIEJSCE W POWIATOWEJ GIMNAZJADZIE SZKOLNEJ"

27 maja 2014 r.


 27 maja odbyła się Powiatowa Gimnazjada Szkolna w piłce nożnej chłopców. W grupie nasi zawodnicy pokonali Gimnazjum z Dzierzgowa 2:1, a gole strzelili Błażej Grzegory-Roróg i Mateusz Kapusta oraz Gimnazjum z Kocierzewa 3:0 po bramkach Patryka Sekuły, Damiana Gać i Błażeja Grzegorego-Roróg.
W półfinale pokonaliśmy Gimnazjum ze Zdun 2:0 autorami bramek byli Patryk Sekuła i Kacper Jaros.
W meczu finałowym zagraliśmy podobnie jak w finale miejskim z Gimnazjum nr 2. W normalnym czasie gry mimo kilku świetnych sytuacji było 0:0. O zwycięstwie decydowały rzuty karne, w których zwyciężyliśmy 3:2. Tym samym wywalczyliśmy awans na zawody rejonowe.
Skład drużyny: Maciej Balik, Patryk Sekuła, Damian Gać, Rafał Tadeusiak, Błażej Grzegory-Roróg, Mateusz Kapusta, Damian Górowski, Krystian Rutkowski, Kacper Jaros, Oktawian Zimny i Piotr Rześny. Opiekun drużyny: Waldemar Kret.

"Miejska Gimnazjada Szkolna w piłce siatkowej plażowej chłopców"

23 maja 2014 r.

 Na etapie miejskim uczniowie naszego Gimnazjum Maciej Balik kl. III C i Patryk Kosiorek kl. I C zajęli I miejsce odnosząc komplet zwycięstw. Opiekunem zawodników był Waldemar Kret.

Gimnazjum nr 1
Gimnazjum nr 2   21:11

Gimnazjum nr 1
Gimnazjum Pijarskie   21:15

Gimnazjum nr 1
Gimnazjum nr 3   21:13

W czerwcu odbędą się zawody powiatowe.

"7 URODZINY"

22 maja 2014 r.
   Przedstawiciele uczniów naszego gimnazjum wzięli udział w bardzo ładnej uroczystości zorganizowanej przez Klub Seniora „Radość” w dniu 22 maja z okazji swoich 7 urodzin połączonych z obchodami Dnia Matki. Oprócz programu artystycznego, podsumowania działalności klubu, Pani Przewodnicząca Anna Bieguszewska podziękowała osobom, na których pomoc i dobre serce zawsze może liczyć. W gronie zasłużonych dla Klubu znalazła się również nasza pani dyrektor Jolanta Urbanek oraz pani Renata Balik. W ramach wdzięczności  nasze panie otrzymały dyplomy oraz tytuł „Przyjaciela Klubu Seniora w Łowiczu”.
Na koniec uroczystości wszystkie obecne mamy  w sali barokowej Muzeum w Łowiczu, otrzymały piękne róże wykonane i wręczone przez uczniów naszego gimnazjum.   

"POWSTANIE WARSZAWSKIE"

22 maja 2014 r.

   Dnia 22 maja 2014 r. dwie klasy z naszej szkoły Ia i II a wraz z wychowawcami p. Gabrielą Drabik i p. Katarzyną Milczarek, wzięły udział w projekcji słynnego sfabularyzowanego dokumentu pt.”Powstanie warszawskie” w reżyserii Jana Komasy.
Projekcja odbyła się w naszym łowickim kinie.
Nasza młodzież z pewną dozą powagi i szacunku obejrzała ten dokument. Na sali panowała idealna cisza, a po wyjściu z kina można było zauważyć w nich pewną zadumę; rozmawiali, wymieniali się uwagami na temat filmu i nie były to żadne błahe spostrzeżenia.
Film godny polecenia, pokazujący rzeczywistość tamtego czasu wojny, jednak wymagający od widza pewnej dojrzałości. Prawdziwa lekcja historii.

"EGZAMIN PRÓBNY"

21 maja 2014 r.

   W minioną środę tj. 21 maja 2014 r. uczniowie klas drugich zmagali się z zadaniami egzaminacyjnymi z matematyki na próbnym egzaminie gimnazjalnym zorganizowanym przez nasze dwie matematyczki: p. Katarzynę Milczarek i p. Agatę Grzywacz.
 Pisali, podobnie jak na prawdziwym egzaminie, wszyscy na sali gimnastycznej, przez 1,5 godziny,  pięknie poubierani w stroje galowe.
 Widać było lekkie poddenerwowanie, a potem ogromne skupienie nad zadaniami.
 Wychodząc z sali stwierdzili, że stres owszem był, ale zadania okazały się nie takie bardzo „straszne”.
W ciągu najbliższego miesiąca czeka ich jeszcze na pewno kolejny egzamin próbny, tym razem z języka nowożytnego.

"UROCZYSTOŚĆ PATRIOTYCZNA"

20 maja 2014 r.

  20 maja 2014 r. w Gimnazjum nr 1 im. H. Sienkiewicza w Łowiczu odbyła się patriotyczna uroczystość z cyklu: „Przeszłość łączy pokolenia” poświęcona przypomnieniu znaczących wydarzeń z historii naszego narodu, a także oddanie hołdu bohaterom i ofiarom tragedii, którzy zwyciężali i ginęli za wolność i niepodległość Polski.
  W uroczystości wziął udział Burmistrz Miasta Łowicza Krzysztof Jan Kaliński, członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku na czele z p. Bożeną Wójt, zaprzyjaźniony Klub Seniora „Radość” z p. Anną Bieguszewską, członkowie Zarządu Osiedla Stefana Starzyńskiego wraz z mieszkańcami, p. Joanna Bolimowska-autorka, poetka wierszy dla dzieci, pusząca gwarą łowicką, nauczyciele i uczniowie gimnazjum.
  Program słowno
muzyczny został przygotowany pod kierunkiem p. Joanny Pietruchy i p. Iwony Rondoś. Nad oprawą plastyczną czuwała p. Renata Balik.
  Uczniowie z klasy III B przedstawili bardzo ważne momenty z historii Polski urozmaicone patriotycznymi piosenkami w wykonaniu zespołu muzycznego, w skład którego wchodzą: gitarzyści Piotr Tomala i Michał Wójcik, pianino Michalina Pyszkiewicz, skrzypce Natalia Broner, Nina Kośmider, akordeon Piotr Gajda oraz wokalistka Marcelina Kozakiewicz.    Największy aplauz uzyskał solista zespołu Piotr Tomala za wykonanie piosenek: Biały krzyż, Rozszumiały się wierzby płaczące, Żeby Polska była Polską, Pokolenie, Tolerancja.
  Uroczystość uświetniła p. Joanna Bolimowska recytując swoje wiersze pisane gwarą łowicką między innymi „Matkom partyzantów”. Na koniec uroczystości chór Klubu Seniora „Radość” zaśpiewał piosenkę „Polskie kwiaty”.

"II MIEJSCE W MIEJSKIEJ GIMNAZJADZIE SZKOLNEJ"

20 maja 2014 r.


 20 maja odbyła się Miejska Gimnazjada Szkolna w piłce nożnej chłopców. Nasi uczniowie zajmując II miejsce wywalczyli awans na zawody powiatowe. Wyniki w rywalizacji miejskiej:
Gimnazjum nr 1
Gimnazjum nr 4 (klasa piłkarska) 4:0 (2:0)
bramki: Maciej Balik, Damian Górowski, Rafał Tadeusiak i Błażej Grzegory-Roróg
Gimnazjum nr 1
Gimnazjum Pijarskie 1:0 (1:0)
bramka: Krystian Rutkowski
Gimnazjum nr 1
Gimnazjum nr 4 2:1 (2:0)
bramki: Maciej Balik, Kacper Jaros
Gimnazjum nr 1
Gimnazjum nr 2 2:3 (1:1)
bramki: Maciej Balik, Błażej Grzegory-Roróg

"POTYCZKI MITOLOGICZNE"

15 maja 2014 r.


  Celem konkursu czytelniczego pt. "Potyczki mitologiczne" zorganizowanego przez bibliotekę szkolną było zachęcenie uczniów do czytania mitów, a  także  propagowania wiedzy o kulturze i sztuce starożytnej Grecji.
  Do konkursu, który odbył się 15.05.2014 r. przystąpiło 19 uczniów z klas I-II. Uczestnicy pracowali w 6 grupach i wykazali się imponującą znajomością mitów. Zwycięską 4-osobową drużynę z kl. II a w składzie N. Furmańczyk, K. Nowak, B. Tomasik i P. Żur wyłoniono dopiero po dwukrotnej dogrywce.
  Pani dyrektor wręczyła nagrody książkowe uczniom za zajęcie I miejsca, dyplomy i słodycze pozostałym uczestnikom.
  Konkursom towarzyszyła  ładna oprawa plastyczna. Ciekawostką było to, iż 2 członków jury, asystenci bibliotekarza, Ola i Kuba z kl. III a przebrani byli w stroje bogów greckich.

1  2  3  

 
Szukaj
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego